Wszystko, co znajduje się w Internecie, znajduje się również na serwerze, obojętnie w jakim miejscu na świecie jest jego fizyczna cześć. Dlaczego tak jest? Ponieważ, aby strona dobrze działała nie wystarczy moc obliczeniowa komputera, a wiadomo przecież, że nasze laptopy nie są włączone przez cały czas. Strona ma być natomiast zawsze gotowa do wyświetlenia, czy to w święta, czy w środku nocy. Hosting jest nam więc potrzebny, aby centra danych, którym powierzamy to zadanie, mogły wykonać tę część pracy za nas poprzez utrzymanie serwera, chłodzenie go, zapewnienie bezpieczeństwa oraz czuwanie nad prawidłowym działaniem i ewentualnym serwisem. Pytanie tylko, który hosting będzie najlepszy? Poniższe informacje powinny odpowiedzieć całkiem wyczerpująco na to pytanie.

Hosting współdzielony

Ewidentnie, zapewne z przyczyn ekonomicznych, ten rodzaj hostingu jest najpopularniejszy z całej trójki tego typu rozwiązań. Działanie jest tu bardzo proste – jeden serwer, kilkuset użytkowników i każdy korzysta ze swojej limitowanej części zasobów jednocześnie dzieląc moc obliczeniową (procesory, pamięć RAM oraz oprogramowanie). Rozwiązanie to jest opcją dla mało wymagającego klienta, gdyż za atrakcyjną ceną kryje się również gotowy panel do zarządzania oraz brak możliwości korzystania z własnego oprogramowania. W zamian za to mamy stałą opiekę administracyjną. Sprawia to, iż idealnymi klientami dla tego rodzaju hostingu, są małe firmy, osoby dopiero wkraczające w internetowy biznes, użytkownicy, którym nie przeszkadza dostęp (nierzadko) do 1/1000 mocy całego serwera, ryzyko niestabilności dostępu do adresu WWW oraz jednocześnie do jego zasobów – w przypadku, gdy klient korzysta z usługi pozycjonowania lub linków sponsorowanych AdWords może to narazić go na dodatkowe i niepotrzebne straty.

Hosting VPS

Serwery oferujące usługę hostingu VPS to połączenie stabilności zasobów i działania z ekonomią utrzymania strony. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego część pamięci serwera oraz mocy obliczeniowej jest na stałe przypisana do klienta, co zapobiega spadkom płynności i problemom z wydajnością strony. Również nie jest konieczne tu współdzielenie jednego systemu operacyjnego lub oprogramowania w ramach wszystkich użytkowników serwera. By wszystko to działało płynnie i z satysfakcją dla usługobiorcy, klientów na jednym serwerze może być maksymalnie ok. 20. Koniec z destabilizacją i uzależnieniem od obłożenia użytkownikami środowisk innych klientów hostingu. Jeśli elastyczność jest więc dla ciebie ważna, to rozwiązanie to – w atrakcyjnej cenie, na pewno może okazać się atrakcyjne (zwłaszcza, że najlepsze firmy deklarują tu niezawodność rzędu ok. 99,5%).

Hosting dedykowany

Serwery dedykowane zostały stworzone ze względu na potrzebę stabilności dobrej przepustowości łącza. Wymagania tego typu mają dziś firmy, których domeny rejestrują masowy ruch, jak np. największe sklepy internetowe. W takim wypadku potrzeba dużej przestrzeni dyskowej, odpowiedniej ilość pamięci RAM oraz procesorów, które będą zdolne obsłużyć takie natężenie wizyt użytkowników Internetu. Jak nie trudno sobie wyobrazić, takie obciążenie sprzętu generuje sporo ciepła, dlatego również i system chłodzenia jest tu niezwykle istotny. Opcje dodatkowe przy tego typu ofertach stają się standardem, a zasilanie awaryjne jest wręcz niezastąpionym dodatkiem. To po prostu konstrukcje, które 100% swoich możliwości oddają klientowi. Wyróżnia się ich dwa rodzaje:
– dedykowany zarządzany (jako admin i przy pomocy panelu dostępu klient obsługuje wszystkie opcje, jakie daje mu hosting),
– dedykowany Root (z pełną kontrolą i nieograniczonymi możliwościami konfiguracji).

Bezpłatny, a odpłatny hosting

Intuicyjnie myślimy, że skoro ktoś udostępnia nam miejsce na swoim serwerze i utrzymuje naszą stronę w Sieci, to opcja ta powinna sporo kosztować. Skąd tymczasem oferty darmowego hostingu? Takie opcje nie zarabiają bezpośrednio na klientach, ale czerpią zyski z innych źródeł związanych ze swoimi usługami, jak chociażby reklama. Jeśli jednak coś jest za darmo to nie należy spodziewać się pełnego pakietu udogodnień – brak opłat to ograniczenie:
– miesięcznego transferu danych,
– przestrzeni na dysku,
– często brak kompatybilności z językiem skryptowym PHP,
– reklamy (nie mamy nad nimi kontroli, a wyświetlanie w niewłaściwy sposób mogą zepsuć pozytywne wrażenie związane z naszą stroną),
– większa ilość e-maili reklamowych, które masowo spływają na naszą skrzynkę.
Na szczęście istnieje coś takiego jak hosting płatny, który bardzo często oferuje darmowe przetestowanie swojej oferty (bez zobowiązań do późniejszego wykupienia usługi).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here