Stworzony zgodnie z obowiązującymi zasadami regulamin sklepu internetowego zawiera obowiązki sprzedawcy oraz prawa klientów, a jednocześnie zabezpiecza interesy sprzedawcy w przypadku stosowania klauzul niedozwolonych przez prawo. Regulamin ma również wpływ na zaufanie ze strony klientów oraz wpływa na sprzedaż.

Co powinien zawierać regulamin sklepu

Regulamin sklepu internetowego obejmuje różne obowiązki informacyjne oraz uwzględnia prawa konsumentów, dlatego do jego stworzenia wymagana jest znajomość ustawy o prawach konsumenta, o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ochronie danych osobowych oraz zapisów kodeksu cywilnego. Dobry regulamin minimalizuje zapytania o zasady zwrotu zakupionych produktów, reguluje również zasady dotyczące reklamacji zakupionych produktów. W szerszym kontekście regulamin sklepu internetowego minimalizuje ryzyko pozwania sklepu o stosowanie zakazanych klauzul czy postępowań prowadzonych przez UOKIK w przypadku zaistnienia podejrzenia o naruszenie zbiorowych praw klientów.

Uniwersalny czy dopasowany do danego sklepu

Gdyby kierować się jedynie aspektem cenowym, to oczywiście bardziej wskazany jest uniwersalny regulamin, którego wzór można znaleźć w Internecie. Natomiast jeśli sklep chce uniknąć w przyszłości odpowiedzialności prawnej choćby z tytułu zaistnienia klauzul niedozwolonych, wówczas lepszym rozwiązaniem jest stworzenie regulaminu dopasowanego do działalności danego sklepu internetowego. W wielu przypadkach kancelarie prawne, specjalizujące się w tworzeniu regulaminów dla handlu online, uwzględniają również konieczność przyszłych zmian regulaminów choćby ze względu na uznanie przez UOKIK kolejnych klauzul za niedozwolone. W dobrze napisanym regulaminie powinny się również pojawić zapisy, związane z handlem prowadzonym drogą elektroniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here