To niezwykłe, że osobom, które nigdy planowania nie próbowały – wydaje się to ograniczaniem samego siebie. Z drugiej strony – ci, którzy wdrożyli już planowanie, czują się zawiedzeni, kiedy ktoś odbierze im kalendarz.

Ciekawe, jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy narzekający na brak czasu, zaczęli uczyć się planowania, zarządzania pracą i czasem, a każdy dzień rozpisywaliby w książkowym kalendarzu.

Dlaczego warto wybrać kalendarz papierowy?

Po pierwsze – dla przyjemności odznaczania wykonanych zadań i przeglądania tego, co udało się zrealizować dotychczas. Po drugie – dla osób, które potrafią odłączać się od elektroniki w niektórych punktach dnia (jak np. przed snem), aplikacja powoduje drobny konflikt – dobrze wiemy, jak kuszące jest „szybkie przeglądnięcie newsfeedu”.

Kiedy potrzebujesz planowania?

Żyjemy według kalendarza i dobrze byłoby kontrolować to, co robimy na co dzień.

Jeżeli zaczniesz czuć, że przez nadmiar pracy zaczyna brakować Ci czasu – to dobry moment na wprowadzenie kalendarza. Dlaczego? Istnieje wiele sposobów zarządzania czasem, natomiast dla osób, które do działania skutecznie motywują terminy – rozpisanie wszystkich zadań na kartce pozwoli uświadomić sobie, że niektóre z nich należy wykonać na kilka dni wcześniej – tak by praca nie nawarstwiała się przed nadchodzącym terminem.

Po co planować odpoczynek?

Ogromną zaletą wprowadzenia kalendarza przez osoby, które dużo pracują, jest możliwość planowania odpoczynku. Potrzebujemy odpoczynku. Niezależnie od tego czy pojawi się w planie dnia, czy nie – w pewnym momencie opadająca efektywność automatycznie sprowokuje odsunięcie działań i „złapanie oddechu”.

Jeżeli mimo wszystko będziesz odpoczywać – po co miałbyś zamieszczać to w planie dnia? Różnica pomiędzy planowanym, a nieplanowanym odpoczynkiem jest kolosalna.

Wymuszony odpoczynek jest nieskuteczny, ponieważ zamiast skupiać się na wolnej chwili – myślisz o tym, że powinieneś w tym czasie realizować kolejne działania.

Przerwa wpisana w kalendarz pozwoli wykorzystać ją zgodnie z przeznaczeniem, a po odpoczynku wrócić do pracy o określonej godzinie, zamiast przeciągać obijanie się o kolejny kwadrans.

Wprowadzenie kalendarza pozwoli Ci nie tylko skutecznie planować, ale także monitorować etap realizacji pracy, którą rozpiszesz na dłuższy czas. Będziesz także mieć możliwość weryfikacji tego, które zadania zajmują Ci najwięcej czasu i czy jest to zgodne z hierarchią wartości, które w głębi duszy uznajesz za najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here