Przesyłki międzynarodowe – to dzisiaj termin, z którym każdy z nas w zasadzie coraz częściej się spotyka. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są koszy wysłania takiej przesyłki? Od czego zależą? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Popularność przesyłek międzynarodowych

Czemu zawdzięczamy rosnącą popularność przesyłek międzynarodowych? Otóż podróżujemy coraz więcej i coraz dalej. W jakich celach? Różnych – dla jednych są to wyjazdy służbowe, inni poszukują pracy a jeszcze inni po prostu chcą poznać nowe kultury. Coraz częściej chcemy coś przesłać bliskim albo przeciwnie – oni wysyłają coś nam. Warto tutaj podkreślić, że także zmienia się dzisiaj oblicze handlu i nieraz jako przedsiębiorcy czy osoby prywatne wysyłamy coś do klientów z odległych miejsc albo też zamawiamy ciekawe produkty, które nie są łatwo dostępne w naszym kraju.

Ceny paczek

Jednak ceny paczki wcale nie są jednolite… W zasadzie jest to bardzo słuszna koncepcja, ponieważ każdy by poczuł się oszukany, gdyby malutka paczuszka kosztowała tyle, co paczka w wymiarze kilkumetrowym. A zatem – od czego dokładnie uzależniona jest cena wysyłki?

1. waga i wymiary

To jest rzecz całkowicie oczywista, która zresztą została już wcześniej przedstawiona. Im cięższa i większa paczka, tym więcej musimy zapłacić za jej wysłanie. Każda firma kurierska posiada specjalne tabele przypisujące paczkom o określonej wadze i wymiarach konkretną cenę. Dzięki temu już przed nadaniem przesyłki możemy oszacować jej koszt.

2. rodzaj usługi

Jednak waga i wymiar paczki to nie jedyne dwa parametry, które wpływają na koszt wysyłki i termin doręczenia. Tutaj bowiem trzeba jeszcze wspomnieć o rodzaju usługi, a konkretnie – czy chcemy wybrać przesyłkę priorytetową czy zwyczajną. Jeśli zależy nam na krótkim czasie transportu, to wiadomo, że musimy dopłacić nieco więcej.

3. opakowanie

Zazwyczaj przesyłkę pakujemy do zwykłego pudełka kartonowego, owijając ją uprzednio folią bąbelkową. Za to nie jest oczywiście pobierana żadna dodatkowa opłat – to standard. Czasem jednakże przesyłamy delikatne rzeczy albo coś, co trzeba trzymać w konkretny sposób albo ma niestandardowe wymiary. Wówczas chcąc zapewnić paczce bezpieczny przewóz musimy nieraz trochę dopłacić.

4. usługi dodatkowe

Rzeczą oczywistą jest także fakt, że wszelkie usługi dodatkowe są płatne. A co tutaj mamy do wyboru? Otóż możemy wybrać opcję przesyłki za pobraniem, ubezpieczyć dodatkowo przesyłkę, co jest szczególnie wskazane w przypadku przesyłek cennych itd.

5. miejsce przeznaczenia

Pamiętajmy także o tym, że duży wpływ na ostateczną cenę przesyłki ma kraj, do którego zamierzamy ją nadać. Nie ma żadnej większej tajemnicy w tym, że koszt wysyłki do Europy będzie tańszy niż do USA, a do Stanów tańszy niż do Mongolii.

Pojęcie strefy kurierskiej

W tym momencie warto także pokrótce odnieść się do pojęcia strefy kurierskiej, ponieważ ma ono bezpośredni związek z ostatnim punktem. Otóż każda firma wyznacza sobie kilka stref. Zazwyczaj nie jest tak, że przesyłka do Danii i do Niemiec różnią się pod kątem ceny. Najczęściej leżą one w jednej strefie kurierskiej, w której opłata jest taka sama.

Rodzaj transportu przesyłki

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że przecież dzisiaj przesyłka może iść do nas przeróżną drogą. Zazwyczaj myśląc o przesyłce myślimy o transporcie samochodowym, jednak w przypadku dalekich przesyłek międzynarodowych wcale nie jest to najtańsze ani najszybsze rozwiązanie. Jak inaczej zatem podróżują nasze paczki?

Otóż najszybszym sposobem jest niewątpliwe samolot. A najtańszym? Zazwyczaj najtaniej jest wysłać przesyłkę statkiem, niemniej jednak taka podróż trochę trwa. Czasem, choć bardzo rzadko, zdarza się także, że przesyłki podróżują koleją.

Jak zatem widać – są różne sposoby transportu. Oczywiście od nich zależy także cena przesyłki. Zazwyczaj nie wybieramy bezpośrednio rodzaju transportu, jednak decydując się na szybką przesyłkę wybieramy najczęściej samolot, a na tańszą, ale wolniejszą – statek. Oczywiście informacja o rodzaju transportu musi być podana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here