Kurier czy paczkomat – co wybrać?

0
1564

Sprzedałeś coś przez internet? A może chcesz wysłać paczkę do znajomego? Zatem czas na znalezienie przewoźnika, który dostarczy Twoją przesyłkę pod wskazany adres. Do wyboru masz nadanie paczki kurierem lub paczkomatem. Na jaką formę wysyłki postawić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze przewoźnika?

Jakie są różnice?

Wysyłka kurierem należy do tradycyjnych form nadawania paczek. Klient zamawia kuriera do domu lub nadaje przesyłkę w wybranym punkcie, a kurier dostarcza ją pod wskazany adres. Na rynku funkcjonuje wiele firm kurierskich, które dostarczają paczki w taki sposób (np. FedEx, DHL czy DPD). Nadawca może porównać oferty poszczególnych przewoźników i wybrać tę, która odpowiada mu najbardziej.

Paczkomaty InPost to system skrytek pocztowych umiejscowionych w popularnych lokalizacjach w wielu polskich miastach. Za pomocą paczkomatów można zarówno nadawać, jak i odbierać przesyłki. Aby wysłać paczkę, należy umieścić ją w wybranej skrytce. Następnie odbiera ją kurier i dostarcza do wskazanego przez nadawcę lub odbiorcę paczkomatu. Odbiorca zostaje powiadomiony poprzez wiadomość SMS o tym, że paczka została umieszczona w paczkomacie. Dostaje również specjalny, indywidualnie wygenerowany kod dostępu, który pozwala mu odebrać paczkę ze skrytki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pierwszą ważną kwestią jest forma odbioru. Tradycyjne firmy kurierskie dostarczają paczki prosto do rąk odbiorców. Odbiorcy nie muszą wychodzić z domu, co jest dużą oszczędnością czasu. Minusem zaś jest konieczność przebywania pod wskazanym adresem o wyznaczonych godzinach. Aby zabezpieczyć się na taką ewentualność, przed nadaniem paczki warto sprawdzić, czy wybrany przewoźnik oferuje możliwość przekierowania paczki pod inny adres.

Z paczkomatu przesyłkę można odebrać o każdej porze dnia i nocy, co jest dużym plusem. Problemem może być jednak dostępność paczkomatów. Skrytki znajdują się w każdym większym mieście w Polsce – zwykle przy dużych supermarketach, na osiedlach, na stacjach benzynowych czy na parkingach. Niestety osoby mieszkające w małych miasteczkach lub na wsi mogą mieć problem z dostępem do paczkomatów. Jeśli odbiorca mieszka w dalekiej odległości od najbliższego paczkomatu, lepiej wybrać firmę kurierską, która dostarczy paczkę do jego domu.

Skrytki w paczkomatach mają ograniczone wymiary, co nie pozwala na nadawanie bardzo dużych paczek lub tych o niestandardowych kształtach. Przykładem może być wysyłka półpalety lub palety. W takim wypadku warto postawić na tradycyjną firmę kurierską.

Porównaj oferty na stronie brokera

Broker usług kurierskich EPAKA umożliwia sprawne nadawanie paczek bez wychodzenia z domu. Firma współpracuje z wieloma popularnymi przewoźnikami – zarówno z tradycyjnymi firmami kurierskimi, jak i z paczkomatem.

Za pośrednictwem brokera nadasz paczkę w kilka minut. Wystarczy, że wybierzesz rodzaj, wagę i wymiary przesyłki oraz firmę kurierską. Gotową przesyłkę odbierze kurier i dostarczy pod wskazany adres. Nadaną paczkę możesz śledzić na stronie brokera. 

Zarówno wysyłka paczkomatem, jak i za pośrednictwem tradycyjnej firmy kurierskiej ma swoje plusy i minusy. Nie ma lepszej i gorszej opcji. Wszystko zależy od rodzaju przesyłki i indywidualnych preferencji klienta. Przed nadaniem paczki dokładnie sprawdź oferty przewoźników i wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here