magazyn

Żyjemy obecnie w czasach rozwijającego się handlu internetowego, gdzie mamy możliwość dokonywania zakupów z firmami z całego świata. Postępująca globalizacja oferuje nam różnorodne towary z dowolnego miejsca na ziemi, gdzie wystarczy po prostu dokonać zakupu i czekać na dostawę. Trudno sobie wyobrazić, by producent bądź nawet pośrednik handlowy towary, które od razu wyprodukuje lub zakupi zaczął sprzedawać i rozwozić je prosto do klientów, co by było kosztowne i problematyczne. Kolejnym istotnym aspektem jest również czas realizacji zamówienia, gdzie przy panującej ogromnej konkurencji na rynku jest to najczęściej parametr kluczowy dla klienta i determinuje jego zainteresowanie naszą firmą i działalnością oraz ma walor opiniotwórczy. Niejednokrotnie potrafimy wybrać droższą ofertę, jeśli tylko mamy pewność, że otrzymamy dany towar ekspresowo, bez zbędnych opóźnień.

Natomiast mało kto się zastanawia, jaką drogę muszą te przedmioty przebyć, aby ostatecznie do nas trafić oraz co najistotniejsze, gdzie są przechowywane do momentu ich wysyłki. Odpowiedzią na to pytanie jest obecność na naszym rynku ogromnej ilości magazynów logistycznych, które ostatnio są coraz popularniejsze w naszym kraju i cały czas ich przybywa, głównie w pobliżu dużych ośrodków miejskich takich jak Warszawa, Gdańsk lub Poznań, gdzie siła nabywcza jest ogromna i przede wszystkim liczy się czas dostarczenia towarów i usług.

Magazyn logistyczny

Patrząc z perspektywy przedsiębiorcy, prowadzącego działalność transportową, kurierską lub handlową, możliwość wygodnego składowania towarów w jednym, bezpiecznym miejscu dającym możliwość ich szybkiej dystrybucji jest kluczowa dla bycia konkurencyjnym na rynku, zwłaszcza na etapie rozwoju przedsiębiorstwa, gdzie każdy klient ma znaczenie i oznacza po prostu zyski. Nie oznacza to oczywiście, że każdy przedsiębiorca powinien posiadać magazyn logistyczny na własność, ponieważ wiąże się to z ogromnymi kosztami oraz bywa czasochłonne, ponieważ wymaga od nas znalezienia kompetentnego wykonawcy, pozyskania materiałów budowlanych, nieruchomości położonej w odpowiedniej lokalizacji i często monitorowania inwestycji na bieżąco, aby nie narazić się na niepotrzebne straty.

Decyzja o budowie własnego magazynu powinna być dobrze przemyślana, gdyż niewielkiej firmie nie do końca kalkuluje się budowa własnej przestrzeni magazynowej, na co będzie musiała poświęcić lwią część swoich zysków, przez co ograniczy swoje możliwości obrotu towarami i usługami a w konsekwencji może jej grozić widma bankructwa z powodu zbyt dużej inwestycji. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od profilu i rozmiaru prowadzonej działalności są powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Aktualnie dostępne do wynajmu są magazyny dostosowane do każdego profilu działalności, jak i również stopnia zaawansowania technologicznego wymaganego od magazynu, np. specjalistyczne podnośniki czy profesjonalny monitoring.

W porównaniu z budową własnego magazynu, gdzie często inwestycja może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, magazyny do wynajęcia są co do zasady dostępne właściwie od ręki. Zazwyczaj w momencie podpisania umowy zyskujemy do niego dostęp, co w sytuacji napiętego harmonogramu dostaw i realizacji zamówień może okazać się niesamowicie praktyczne i pozwoli zaoszczędzić czas.

Wynajem powierzchni magazynowych

Duża konkurencja na rynku magazynów przeznaczonych na wynajem powierzchni magazynowych pozwala nam na elastyczne dopasowanie oferty najmu do naszych potrzeb, mamy możliwość zawierania kontraktów długoterminowych jak i krótkoterminowych, co zazwyczaj nie prowadzi do pojawienia się dodatkowych kosztów (warto w momencie podpisywania umowy zwrócić uwagę na problematykę kar umownych i zadbać, aby regulacje te nie były dla nas zbytnio dotkliwe).

W przypadku pojawienia się przeróżnych komplikacji wpływających na sytuację firmy, które prowadzą do zawieszenia działalności bądź zmiany miejsca jej działania, w przypadku najmu powierzchni magazynowych mamy możliwość rozwiązania umowy, natomiast w przypadku posiadania magazynu na własność, pojawia się problem jego ponownego wykorzystania jak i ponoszenia wszelkich kosztów eksploatacyjnych z tego tytułu, co w przypadku wynajmu powierzchni magazynowych obciąża w całości zarządce lub właściciela magazynu. Przed dokonaniem decyzji warto się zastanowić, co w dłuższej perspektywie będzie lepiej służyć naszej działalności, czyli powierzchnia magazynowa własna lub do wynajęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here