Domena

Każda osoba chcąca zaistnieć w sieci, prędzej czy później musi postawić na adres własnej strony internetowej. Należy dobrać go odpowiednio do celu, jaki chcemy osiągnąć w internetowej przestrzeni oraz zwrócić uwagę na kilka niuansów podczas doboru odpowiedniej dla nas domeny.

Z poniższych treści uzyskasz informacje na temat tego, czym jest domena internetowa, w jaki sposób wybrać odpowiednią dla siebie domenę, jak wybrać rozszerzenie domeny i czym ono jest, jakie są rodzaje domen internetowych, czym jest domena internetowa dla firm, czym charakteryzuje się domena biznesowa i co to jest wyszukiwarka domen.

Rodzaje domen internetowych

Domena to po prostu adres internetowy. Jest on unikalny i może być przypisany tylko jednemu, konkretnemu punktowi w sieci, ułatwiając poruszanie się po niej. Za działanie domen internetowych odpowiada DNS – Domain Name System. Jest to rodzaj katalogowania domen oraz tłumaczenia nazw zrozumiałych dla nas na adresy zrozumiałe dla komputerów, smartfonów czy też innych urządzeń tego typu. Na domenę internetową składają się dwie części – pierwsza to informacje o tożsamości nazwy głównej, a druga – rozszerzenie. Jest ono wybierane na podstawie kilku wytycznych: może być to kraj lub rodzaj oferowanych treści.

W kwestii typów domen, najważniejsze jest ich rozszerzenie. Użytkownicy najchętniej wybierają domenę TLD – jest to skrót od Top – Level Domain, czyli domena najwyższego poziomu. Służy ona do kategoryzacji stron pod względem tematyki czy też kraju. TLD dzieli się na kilka kategorii, przede wszystkim na:

  • domeny generyczne, inaczej globalne, które posiadają skróty – .com lub .net
  • domeny generyczne funkcjonalne o skrótach – .app lub .shop
  • domeny narodowe o skrótach – .pl czy też .de

Domeny drugiego poziomu, tak zwane SLD – Second-Level Domain, mają za zadanie określić funkcję spełnianej przez daną stronę internetową. Domeny takie to na przykład:

  • .org.pl – dla organizacji
  • .info.pl – dla stron informacyjnych
  • .gov.pl – dla stron rządowych
  • na przykład – .pomorskie.pl, .malbork.pl – dla stron regionalnych
  • .gsm.pl, .sklep.pl, .auta.pl – przykłady dla stron tematycznych

Domena regionalna

Domena regionalna jest domeną niższego rzędu względem będącej najwyżej w hierarchii domeny najwyższego rzędu. Posiada ona w swojej nazwie daną nazwę regionu lub miasta. Domeny regionalne są powszechnie stosowane w naszym kraju i stanowią jego znak rozpoznawczy, ponieważ takich domen regionalnych nie wykorzystuje się za granicą. Przykładami takich domen mogą być na przykład: pomorskie.pl, bieszczady.pl czy też jelenia-góra.pl.

Domena dla firmy

Jeśli planujesz utworzenie własnego biznesu i chcesz obwieścić o tym w internetowej przestrzeni, powinieneś zaopatrzyć się w sprawną stronę internetową, która pozwoli Ci pozyskiwać klientów i sprzedawać towar. Aby taka sytuacja była możliwa, musisz stworzyć taką stronę internetową, a do tego niezbędna jest nazwa domeny jak i serwera do hostingu. Pamiętaj jednak, że są to dwie osobne usługi, które należy pozyskać osobno od dwóch różnych firm bądź skorzystać z usług takiej, która oferuje oba rozwiązania. Kiedy już zdecydujesz się na daną firmę i jej usługi, musisz wybrać nazwę domeny. Jest ona dostępna w różnych rozszerzeniach, a najpopularniejsze to – .com. Pozostałe nazwy domen to: .pl, .org, .net, .tv, .io, .info. To, jaką wybierzesz, zależy od rodzaju prowadzonego przez ciebie biznesu.

Masz problem z nazwą domeny? Możesz dokonać zakupu jednej z domen od rejestratora nazw domen. Najlepiej przed dokonaniem wyboru sprawdzić możliwości, ponieważ ich oferty mogą się znacznie od siebie różnić. Cena za domenę tego samego typu w różnych miejscach może się wahać od kilku do nawet kilkuset złotych.

Co w sytuacji, kiedy posiadasz już stronę internetową i chcesz ją przenieść do innej nazwy domeny? Możesz tego dokonać, masz też możliwość zachowania obu nazw domen, które po wpisaniu w przeglądarkę internetową będą wskazywały te samą stronę internetową – twoją stronę. Niestety, są też minusy takich działań. Decydując się na takie rozwiązanie, musisz mieć świadomość, że wyszukiwarki internetowe uznają to za powieloną treść, co w konsekwencji wpłynie na twoje rankingi wyszukiwania. Aby takiego problemu uniknąć, najlepiej zastosować odpowiednie przekierowanie – 301 lub 302.

Domena biznesowa

Domena biznesowa to domena najwyższego poziomu, przeznaczona dla wszelkiego rodzaju biznesów. Jej skrót to – .biz. Jest ona doskonałą alternatywą dla – .com, a została ona wprowadzona w roku 2000, kiedy liczba wolnych domen znacznie się zmniejszyła.

Domenę .biz może zarejestrować każdy, nie ma w tej kwestii żadnych wytycznych ani uwarunkowań. Należy jednak pamiętać, że rozszerzenie to jest dedykowane przede wszystkim dla firm i biznesów, które działają na skalę międzynarodową.

Wyszukiwarka domen

Wyszukiwarka domen to narzędzie, które w prosty sposób pozwala sprawdzić, czy w momencie wyszukiwania danej domeny, jej nazwa dostępna jest z wybranym, dowolnym rozszerzeniem. Zaawansowana wyszukiwarka pozwala zobaczyć zarówno dostępne domeny, jak i te już zajęte, a także filtrować wyniki według typów domen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here