Elektrycy na co dzień korzystają z wielu akcesoriów, które pozwalają im wykonywać podstawowe obowiązki zawodowe. Jednym z takich urządzeń są styczniki, a więc elektryczne mechanizmy łączące, przestawiane inaczej niż ręcznie. Dużą zaletą styczników jest to, że posiadają wyłącznie jedno położenie styków ruchomych, dzięki czemu można przy ich użyciu załączać, wyłączać oraz przewodzić prąd w normalnych warunkach pracy obwodu.

Powszechne wykorzystywanie styczników przy przeciążeniach

Ze względu na to, jak zbudowane są styczniki znajdują one szerokie zastosowanie w elektryce. Najczęściej zaś wykorzystuje się je przy przeciążeniach. Oczywiście, elektrycy w codziennej pracy powinni posługiwać się stycznikami, jakie pochodzą od sprawdzonych producentów. Na przykład, firma Schneider produkuje styczniki o wysokiej trwałości mechanicznej oraz o dużej częstości łączeń. Styczniki te są niewielkich rozmiarów, mają małą masę i wysoką skuteczność działania. Każdy stycznik zbudowany jest z: izolacyjnej podstawy, rdzenia nieruchomego, cewki, zwory ruchomej elektromagnesu, styku nieruchomego, styku ruchomego, styków zwiernych oraz rozwieranych, sprężyn stykowych, a także z  komór gaszeniowych łuku elektrycznego. W zależności od konkretnego zastosowania styczników można też do nich dobierać dodatkowe akcesoria:
bloki styków pomocniczych, mechaniczne blokady zatrzaskowe, elektroniczne moduły czasowe, moduły mechanicznych blokad, a także cyfrowe przekaźniki termobimetalowe. Dzięki stycznikom można bez problemu załączać: obwody silnikowe, urządzenia modułowe, grzałki, pompy, syreny, lampy, wentylatory oraz większych rozmiarów styczniki.

Podobieństwo z przełącznikami

Działanie styczników podobne jest do działania przekaźników, ponieważ poprzez ich załączenie sygnał jest dalej przekazywany. Jest to sygnał prądowy lub napięciowy, w związku z czym styczniki pozwalają załączać układy silnoprądowe. Wysokie napięcie na cewce powoduje, że zestyki zamykają się, a przy jego spadku opada zwora i otwarcia zestyków poprzez elektromagnes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here