Gazownik kim jest i ile zarabia.

Gazownik jest osobą która zna się na eksploatacji, montażu sieci oraz instalacji gazowych. Potrafi ocenić ich stań techniczny. Specjalizuje się w naprawach, przeglądach konserwacji i remontach wszelkich urządzeń gazowych. Gazownik odpowiada za odbiór wykonywanych zleceń. Oprócz zadań praktycznych musi zajmować się prowadzeniem dokumentacji danej budowy a przy tym projektowaniem prostych instalacji gazowych. Gazownik sprawuje następujące usługi gazownicze:

-Podłączanie piecyków grzewczych
-Kontrola, dociskanie, uszczelnianie lub wymiana kurków gazowych
-Podłączenie urządzeń gazowych po wykonanych robotach
-Usuwanie nieszczelności
-Sprawdzenie stężenia gazu we wnękach gazomierzy, w szczególności połączeń i stanu gazomierzy
-Podłączanie kuchenek, płyt gazowych
-Okresowe sprawdzanie szczelności złącz rurociągów i armatury
-Uzupełnianie wody w instalacji
-Usuwanie niedogrzań lokalnych powstałych w wyniku zapchania kryz, rur przyłączonych (gałązek) wraz z ich ewentualną wymianą, zapowietrzeń instalacji i grzejników

Gazownik w Warszawie otrzymuje średnie wynagrodzenie na poziomie około 2500-3200zł brutto. Zarobki sięgające poziomu 3500 zł osiągać może wąska grupa najbardziej wyspecjalizowanych i pracowitych osób.

Aby otrzymać uprawnienia gazownika, należy ukończyć kurs gazowy. Wymogiem formalnym jego rozpoczęcia jest minimum podstawowe wykształcenie oraz ukończenie 18 roku życia. Okres nauki trwa zazwyczaj kilka dni, jednak zakres materiału do przyswojenia nie należy do najwęższych. Uprawnienia zdobyć można w jednej lub dwóch kategoriach. Są nimi eksploatacja oraz dozór.

Atutem będzie posiadanie dodatkowych uprawnień w dziedzinach pokrewnych, jak np. uprawnienia do zgrzewania rur. Mile widziane jest wykształcenie techniczne na kierunku technik gazownictwa.

W związku z odpowiedzialnością, jaka ciąży na gazownikach, wśród kandydatów poszukuje się osób sumiennych, o dobrej organizacji pracy własnej. Z uwagi na częsty charakter zmianowy cenione są osoby dyspozycyjne. Usługi gazowe Warszawa w największym stopniu pełni Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here