Mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb do życia. Ze względów finansowych w dzisiejszych czasach nie jest prosto zaspokoić tę potrzebę każdego człowieka. Ceny mieszkań są bardzo wysokie, żeby więc zakupić własnościowe mieszkanie, wiele osób podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu.
Wynajem mieszkania
Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają dorosłe życie, zanim zakupią własnościowe mieszkanie, często przez wiele lat muszą wynajmować lokum. Ceny za wynajem są bardzo zróżnicowane. Koszty wynajmu w większych miastach są znacznie wyższe niż opłaty w małych miejscowościach. Dlaczego więc tyle osób wybiera droższe życie w mieście? Wynika to zapewne z faktu, że łatwiej znaleźć tutaj lepiej płatną pracę, która pozwoli pokryć wszystkie koszty. Mieszkania wynajmowane w mieście często są lepiej wyposażone i urządzone. Deweloper Kimorent, oferuje na przykład mieszkania z wysokim poziomem wyposażenia. Jest ogromna różnica wynajmować mieszkanie w starej, zniszczonej kamienicy, a na nowym osiedlu. Jeżeli kwota opłat jest porównywalna, to wiadome jest, że każdy chętniej wybierze nowe, estetyczne i przyjemnie urządzone mieszkanko. Niestety koszty utrzymania i wynajmu mieszkania w miastach są tak wysokie, że mało którą młodą osobę rozpoczynającą dorosłe życie stać na to, żeby samodzielnie zamieszkać. Z tego względu w wielu mieszkaniach na wynajem mieszka ze sobą kilka przypadkowych, nieznających się osób. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z oddzielnymi, nieprzechodnimi pokojami. Dzięki temu, każdy mieszkaniec chociaż w swoim pokoju ma trochę prywatności. Trudniej jest wynająć kilku nieznającym się osobom mieszkanie z przechodnim albo otwartym, połączonym na przykład z kuchnią pokojem. Jeśli ten pokój miałby być częścią wspólną mieszkania, to nie ma problemu. Gorzej jeśli któraś z wynajmujących osób musiałaby mieszkać w tej otwartej przestrzeni.
Własnościowe mieszkanie
Ciężko jest całe życie mieszkać na wynajmie. Od czasu do czasu wszyscy zastanawiają się nad własnościowym mieszkaniem. Nie każdy ma możliwość zaciągnięcia kredytu na wiele lat, a tym bardziej, mało kto ma tyle pieniędzy, żeby kupić mieszkanie za gotówkę. W niektórych miastach jest możliwość postarania się o mieszkanie socjalne, komunalne lub tak zwane „mieszkanie do remontu”. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby z mniejszymi możliwościami finansowymi nabywają prawo do zamieszkania w danym lokum, muszą ponosić comiesięczne koszty, ale jest to dużo mniejsza kwota niż opłaty za wynajem. Takie mieszkanie nie jest jednak własnościowym mieszkaniem. Na rynku jest wiele mieszkań, które można zakupić i tym samym nabyć prawa własności. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny zawiera wiele ofert mieszkaniowych na sprzedaż. Każde z tych mieszkań różni się wielkością, lokalizacją i wyposażeniem. Te trzy czynniki mają wielki wpływ na wysokość ceny.
Czynniki wpływające na cenę mieszkania
Oczywiste jest, że szukając mieszkania przede wszystkim zwracamy uwagę na cenę, którą trzeba zapłacić za nieruchomość. Nikt jednak nie zdecyduje się na zakup mieszkania w fatalnej lokalizacji, w kiepskim stanie oraz w nieodpowiedniej dla rodziny wielkości mieszkania. Mieszkania dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej. Kawalerka jest świetną opcją dla osób w stanie wolnym albo jeśli jest troszkę większa, może posłużyć za przytulny kąt dla małżeństwa bez dzieci. Wieloosobowa rodzina, biorąc pod uwagę komfort życia, nie może zakupić do zamieszkania małej kawalerki. Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub chodziku nie może zamieszkać w mieszkaniu, w którym jest tak maleńka łazienka, że nie miałaby komfortu poruszania się po niej. Co więcej, dla osób niepełnosprawnych odpadają wszystkie oferty mieszkań na piętrze, w budynkach, w których nie ma windy. Jeśli chodzi o lokalizację, to często najdroższe są mieszkania w samym centrum miasta. Im dalej od centrum tym cena jest atrakcyjniejsza. Przykładowo, niedaleko miasta Wrocław są mieszkania Smolec, które są w bardzo korzystnej cenie. Okazuje się, że czasem lepiej zakupić dużo tańsze mieszkanie, zamieszkać parę kilometrów od miasta, i cieszyć się nowym lokum na świeżo powstałym osiedlu. Dojazd do miasta jest coraz bardziej sprawny. Często osoby próbujące się wydostać z centrum miasta, muszą poświęcić podobną lub nawet większą ilość czasu na dojazd do miejsca pracy, niż osoby mieszkające niedaleko miasta. Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na wysokość kwoty za nieruchomość jest jej stan wyposażenia. Mieszkania z rynku wtórnego, które są wyremontowane, zadbane są dużo droższe niż zniszczone, zużyte i wymagające remontu nieruchomości. Wiele osób wybiera jednak zakup mieszkania u dewelopera, ponieważ chce je urządzić według swojego gustu.
Potrzeba dachu nad głową jest czymś, co każdy chce zaspokoić na miarę swoich możliwości. W zależności od sytuacji finansowej część osób stara się o mieszkania z Urzędu, inni wynajmują mieszkanie, a jeszcze inni decydują się na zakup mieszkania własnościowego.