Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Kotwy, złącza ciesielskie czy inne elementy montażowe łączone są przy pomocy śrub. Nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia w tym temacie, aby wiedzieć, że na rynku dostępne są one w różnych postaciach i wersjach. Żeby móc wybrać odpowiednią dla siebie śrubę, która zapewni równie mocne połączenie co nity zrywalne, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są ich normy.

Polskie normy śrub

Być może dla wielu osób będzie to dużym zaskoczeniem, lecz Polska posiada swoje własne normy dotyczące śrub. Zostały one opracowane i zatwierdzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Dla ułatwienia polskie normy określa się skrótem PN.

Wiedzieć musimy, że są to normy, które są znane jedynie na terytorium naszego kraju. Niby nie stanowi to większego problemu, lecz jedynie do momentu, gdy będziemy chcieli z zagranicy zamówić śruby. Posługiwanie się wtedy oznaczeniami PN będzie dużym błędem. Będą one bowiem zupełnie niezrozumiałe dla sprzedawcy.

Przeczytaj także: https://www.biblioteka.edu.pl/elementy-zlaczne-i-ich-zastosowanie-w-przemysle/

Światowe normy ISO

Jeśli chcemy zamawiać śruby za granicą, konieczne będzie posługiwanie się przyjętym światowym standardem ISO. Standard ten opracowała Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna w roku 1947 i od tego czasu stale go udoskonala. Obecnie normy te uznawane i używane są w 162 krajach.

Dlaczego warto posługiwać się tymi normami? Oczywiście główną ich zaletą jest uniwersalność i fakt, że są znane w całym cywilizowanym świecie. Jeśli przełożyć to na języki, którymi się posługujemy, normy ISO są językiem angielskim, który jest doskonale wszystkim znany i praktycznie w każdym miejscu na świecie można się przy jego pomocy porozumieć. Tak samo wielkie znaczenie mają normy ISO.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Normy DIN

Choć normy ISO są doskonale znane i powszechnie respektowane, to jednak oprócz nich warto znać także normy DIN. Są one opracowane przez naszych zachodnich sąsiadów, a racji bliskiego sąsiedztwa oraz współpracy gospodarczej, uznawane są również u nas.

Normami DIN zajmuje się Niemiecki Instytut Normalizacyjny, a opracowuje je od 1917 roku. Ogromna część śrub dostępnych na polskim rynku pochodzi właśnie z Niemiec, więc dla własnej wygody warto umieć posługiwać się również tymi normami.

Jak dokonać konwersji pomiędzy normami?

Z racji tego, że na świecie znane są różne normy, momentami nieco utrudnione może być posługiwanie się nimi. W końcu skąd mamy wiedzieć, jaką śrubę kupić w amerykańskim sklepie, jeśli znamy tylko jej normy DIN lub PN?

Jak się okazuje, problem ten można dość łatwo rozwiązać poprzez wykonanie konwersji norm. Wykorzystuje się do tego celu specjalne tabele, w których należy odszukać normę posiadanej śruby i obok znaleźć można informację, jakie są jej inne normy.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here