Procesy przedsiębiorstwa

Wycena przedsiębiorstw to nic innego jak proces, który polega na określeniu wartości firmy w pieniężnych jednostkach. Wykorzystywana jest do tego procesu metoda wyceny.

Wycena przedsiębiorstwa

W finansach proces ten ma na celu określić wartość majątku. Podlegają jej obligacje jak i całe przedsiębiorstwo. Osoby, które prowadzą własną firmę często zadają sobie pytanie: ile warte jest moje przedsiębiorstwo? Informacja ta jest potrzebna w wypadku wielu zdarzeń gospodarczych. Sprzedaż udziałów, ubieganie o kredyt czy sprzedaż firmy – w jaki sposób możemy dokonać wyceny własnego przedsiębiorstwa?

Wycena przedsiębiorstw pozwoli nam ustalić faktyczną wycenę firmy, za pomocą metod, które posiadają potrzebne dane finansowe. Bez nich cały proces nie mógłby przebiec prawidłowo. Im dokładniej przeprowadzona wycena, tym lepsza pozycja dla firmy w przypadku ewentualnej sprzedaży w przyszłości. Warto więc przeprowadzać wycenę rzetelnie i z najwyższą dokładnością.

Co brać pod uwagę przy szacowaniu wyceny?

Bardzo ważny jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Niezbędne jest również wskazanie celu, dla którego prowadzimy wycenę. Musimy więc wiedzieć, dlaczego pragniemy przeprowadzić cały ten proces. Poznanie wartości firmy to w większości powiązanie z otrzymaniem oferty kupna jej i w większości wypadków właśnie w tym celu sporządzana jest jego wycena.

Istnieją także sytuacje, w których wycena jest potrzebna do wykonania ze strony prawnej, takiej jak np. przejęcia firmy, fuzji czy przekształcenia rodzaju spółki. Przedsiębiorca musi określić własną firmę także w wypadku zabezpieczenia zadłużenia w bankach.

Wycena wartości przedsiębiorstwa – transakcje

Wycena jest przeprowadzana również z powodu transakcji. Metod wyceny jest dużo, jednak nie wszystkie nadają się do tych wystawianych na sprzedaż. Najczęściej wykorzystuje się metodę dochodową, majątkową i porównawczą. Każda z nich oparta jest na innych danych i informacjach. Wykorzystanie jednej metody nie jest dobre, dlatego najlepiej jest wykorzystać wszystkie na raz.

Jeśli zastanawiamy się, jaką metodę wyceny przedsiębiorstwa wybrać, nie znajdziemy jednej konkretnej. Każdy przypadek musimy rozpatrywać indywidualnie. Specjaliści wykorzystują wszystkie metody jednocześnie, co pozwala uzyskać najlepsze efekty. Dlatego jeśli wciąż nie jesteśmy pewni, jak powinniśmy postąpić w wypadku własnej firmy, zastosowanie wszystkich trzech metod na raz będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem, a ryzyko popełnienia błędu spadnie do minimum.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here