OCHRONA ŚRODOWISKA

Osoby, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia z przygotowywaniem formalności z zakresu ochrony środowiska mogą czuć się przerażone, gdy zetkną się z biurokracją po raz pierwszy. Tym właśnie przedsiębiorcom zaleca się korzystanie z usług profesjonalistów, którzy przygotują specjalistyczne dokumentacje. Dzięki nim załatwianie formalności jest o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim nie tak stresujące.

Kiedy należy zająć się formalnościami dotyczącymi ochrony środowiska?

Kiedy twoja firma:

  • Prowadzi działania mające wpływ na gospodarkę wodno-ściekową. Ochrona środowiska dba o to, by do wody nie przedostawało się zbyt wiele szkodliwych i toksycznych substancji, które mogłyby zaszkodzić ekosystemom. To ważne, ponieważ poziom wody pitnej nieustannie spada. Wszelkie (nie)kontrolowane wycieki z przedsiębiorstw są nie tylko szkodliwe, ale też… mogą słono kosztować przedsiębiorcę.
  • Wpływa na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Oczywiście w pewnych branżach jest to nieuniknione, ale nadal powinno być kontrolowane. Dodatkowo przedsiębiorca, którego branża bezpośrednio oddziałuje na stan powietrza ma obowiązek uiszczać stosowne opłaty – warto się z nimi zapoznać, by później nie płacić kar.
  • Generuje odpady w dużych ilościach. Firmy, u których przy produkcji powstaje sporo odpadów, również muszą to zgłosić stosowanym organom oraz rozliczać się ze swojej działalności na podstawie dokumentacji.

Jak się w tym nie pogubić?

Nie ma co udawać – ochrona środowiska w dzisiejszych czasach jest punktem zapalnym i tym bardziej istotne jest to, by firma dbała o prawidłowy przebieg procesów produkcyjnych. W ostatnich latach nacisk na ochronę środowiska wzrósł, a co za tym idzie, wzrosła nie tylko świadomość, ale też opłaty za nieprzestrzeganie zasad. Warto zatrudnić firmę zewnętrzną, która zajmie się kontrolą w twoim przedsiębiorstwie. Taka kontrola obejmuje nie tylko przygotowanie niezbędnej dokumentacji, ale również przeprowadza wszelkie konieczne badania, w tym na przykład pomiary akustyczne, pomiary hałasu przemysłowego i komunikacyjnego w środowisku, modelowanie wpływu emisji do powietrza, ekspertyzy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i inne.

Co zyskujesz, zatrudniając zewnętrzną firmę?

Przede wszystkim przygotowanie pełnej dokumentacji – biurokracja bywa bezlitosna i czasem brak jednego dokumentu może wiele kosztować firmę. Warto więc zapewnić swojemu przedsiębiorstwo bezpieczeństwo. Podczas gdy ty będziesz zajmować się swoją pracą, zewnętrzna firma przeprowadzi wszelkie niezbędne badania, dostarczy dokumentację i pozostanie z tobą aż do całkowitego zatwierdzenia działania przez odpowiednie organy. Kontrola jest nieunikniona – jeśli działalność gospodarcza zakłada korzystanie ze środowiska, to będzie ono zgodne z prawem dopiero wtedy, gdy organy ochrony środowiska wydadzą stosowne oświadczenia.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here