Wypowiedzenie umowy o pracę

Otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę nigdy nie należy do przyjemnych doświadczeń w życiu. Bardzo często pracownik nie spodziewa się rozwiązania umowy, co komplikuje wiele jego spraw, zwłaszcza tych finansowych. Jeśli umowa zawarta była na czas nieokreślony, pracownik ma okres wypowiedzenia. W okresie tych trzech miesięcy jest w stanie znaleźć sobie zatrudnienie.

Gorzej z pracownikami zatrudnionymi na umowy na czas określony. Dla nich sytuacja jest o wiele gorsza. Praktycznie w bardzo krótkim okresie czasu zostają bez środków do życia oraz bez dalszych perspektyw zawodowych. Niejednokrotnie są to osoby bardzo doświadczone, z długim stażem pracy i imponującymi kwalifikacjami i kompetencjami. Dla nich wypowiedzenie umowy o pracę jest prawdziwym ciosem. Pracodawca rozwiązuje umowę z różnych powodów, nie zawsze wypowiedzenie umowy o pracę związane jest z tym, że pracownik źle ją wykonuje. Bardzo często pracodawcę zmusza do tego sytuacja rynkowa.

Redukcja etatów jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn zwolnień pracowników. Dzieje się tak wtedy, kiedy sytuacja finansowa firmy się pogarsza, kiedy firma nie realizuje budżetów lub wtedy, gdy obserwowane jest załamanie gospodarki. Doskonałym tego przykładem jest obecna, trudna sytuacja na rynku pracy, gdzie z powodu aktualnej pandemii pracę straciły setki osób. Duże przedsiębiorstwa i korporacje wyszły bez szwanku z tej opresji, notując jedynie delikatne spadki obrotów. Gorzej z małymi firmami i małymi biznesami, które nie były w stanie zarobić nawet na koszty stałe. Dotyczy to głównie sektora usług, gdyż w pierwszej połowie roku sklepy, restauracje i inne tego typu obiekty były po prostu zamknięte. Wielu dobrych pracowników z dużym stażem otrzymało wypowiedzenie umowy o pracę. Dla wielu to był cios. W ostatnich tygodniach na wielu branżowych portalach można było znaleźć wiele ogłoszeń osób, które z powodu pandemii straciły zatrudnienie. Osoby te proszą o pomoc i polecanie ich kandydatur osobom, które zajmują się szukaniem pracowników. Sytuacja na rynku pracy jeszcze nigdy nie była tak trudna.

Prawo pracy nie reguluje żadnych przepisów i żadnych mechanizmów obronnych dla pracowników w dobie pandemii. Z taką sytuacją zetknęliśmy się po raz pierwszy. Wielu ze zwolnionych pracowników szukało różnych sposobów, aby walczyć o swoje prawa. Wielu z nich skorzystało i wciąż korzysta z porad różnych prawników. Ale nie tylko pracownicy są w potrzasku. Również pracodawcy szukają sposobów jak obronić miejsca pracy, a jednocześnie nie narazić się na duże straty. W obliczu tej sytuacji dużym powodzeniem w ostatnim czasie cieszył się adwokat wrocław dla pracowników i pracodawców, który niejednokrotnie potrafi znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Wypowiedzenie umowy o pracę oczywiście bardzo często jest uzasadnione. Kiedy pracownik nienależycie wykonuje swoje obowiązki, kiedy notorycznie się spóźnia, oddaje projekty z opóźnieniem, wówczas pracodawca traci cierpliwość i rozwiązuje umowę z pracownikiem. Wtedy raczej nie ma potrzeby korzystania z usług prawnika, ponieważ pracodawca ma wystarczająco dużo powodów, pozwalających mu skutecznie i zgodnie z przepisami, które stanowi prawo pracy, zwolnić pracownika.

Oczywiście umowę o pracę może wypowiedzieć również sam pracownik, kiedy znalazł nową, lepszą pracę, kiedy nie odpowiada mu atmosfera w pracy lub kiedy ma większą potrzebę spełniania swoich ambicji zawodowych. Najczęściej w takiej sytuacji pracownik i pracodawca decydują się na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, co jest dla wszystkich korzystniejsze. Pracodawca ma wtedy gwarancję, że do momentu aż nie znajdzie nowego pracownika wszystkie obowiązki na danym stanowisku pracy będą wykonane.

Wypowiedzenie umowy o pracę nigdy nie jest niczym przyjemnym, ale prawie każdy z nas w swoim życiu tego prędzej czy później doświadczy. Ważne, aby cały proces zakończenia współpracy pomiędzy pracownikiem i pracodawcą odbył się w spokojnej i miłej atmosferze, bez konfliktów oraz niepotrzebnych incydentów. Warto orientować się również w przepisach prawa pracy.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here