Rejestracja do BDO małych firm

0
1602

Baza danych odpadowych, czyli popularne w ostatnim czasie BDO, to ewidencja firm, które we własnym zakresie zajmują się utylizacją odpadów. Należy wskazać, iż każdy przedsiębiorca, który dokonuje takich czynności, powinien jak najszybciej zgłosić swoją firmę do rejestru.

Zaniechanie tego obowiązku grozi sankcjami natury administracyjnoprawnej, dlatego należy kierować się rozwagą i dokonać aplikacji w stosownym terminie. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, ustawodawca wyznaczył różne terminy na przystąpienie do rejestru. W pierwszej kolejności zgłoszenia powinny dokonać wielkie podmioty, takie jak spółki, spółdzielnie oraz inne jednostki organizacyjne prowadzące działalność w szerokich rozmiarach. Natomiast rejestracja do BDO małych firm nastąpi w terminie późniejszym, najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku.

Należy wskazać, że bez względu na wielkość wytwarzanych odpadów, do bazy będą musieli zgłosić się przedsiębiorcy, którzy profesjonalnie zajmują się utylizacją śmieci. Taka zależność wynika z faktu, iż powinni dostosować oni swoje urządzenia do wymogów unijnych. Należy wskazać, że możliwe jest pozyskanie dotacji na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji w tym zakresie. Ponadto każdy właściciel firmy, która zajmuje się utylizacją odpadów, powinien prowadzić monitoring w obrębie miejsca, gdzie składowane są śmieci. Należy zapewnić dostęp za pośrednictwem internetu organom zajmującym się ochroną środowiska. Następuje to poprzez podanie im danych dostępowych. Dzięki temu inspektorzy ochrony środowiska nie muszą nawet wychodzić z biura, aby sprawdzić, czy odpady w obrębie danego przedsiębiorstwa są należycie składowane.

Warty uwagi jest fakt, iż również koszty postawienia monitoringu mogą zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu. Jest to bardzo istotne dla firm o wielkich obrotach, bowiem dzięki temu mogą bardzo łatwo zmniejszyć swoje należności podatkowe. Dbałość o stan środowiska naturalnego jest bardzo ważna, bowiem w ostatnich latach emisja zanieczyszczeń sięgnęła zenitu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here