Mimo nie tak dawnych prognoz, że nie wygra ze stabilnym etatem, freelancing to coraz popularniejsza forma zarabiania na życie. Tzw. wolnych strzelców jest na rynku pracy coraz więcej. Decydują się oni na wykonywanie dla zleceniodawców określonych zadań nie wiążąc się z nim umową o pracę. Taki sposób funkcjonowania na rynku ma zarówno wady, jak i zalety. Jednym z największych plusów jest dobrowolny wybór godzin i miejsca pracy. Freelancer sam decyduje w jakich godzinach chce realizować zadanie i w jakim otoczeniu. Może pracować w swoim domu, wynajętym biurze czy też w jakimkolwiek innym miejscu, które będzie dla niego dogodne.

Praca w domu

Wielu freelancerów decyduje się na pracę z domu głównie ze względu na wygodę. Dzięki temu mogą zaoszczędzić czas potrzebny np. na dojazdy. Takie rozwiązanie zapewnia też pracę w komfortowych warunkach. Praca z domu wymaga jednak dużo samozaparcia i dyscypliny, łatwo bowiem o dekoncentrację. Rozproszeniu mogą sprzyjać dzieci, myślenie o obowiązkach domowych czy nawet odwiedziny sąsiadki. Nie mówiąc już o braku kontroli ze strony przełożonego, który skutecznie mógłby zniechęcić od oglądania nowego odcinka ulubionego serialu podczas pracy. Problem z koncentracją to jeden z dość licznych minusów pracy z domu. Problematyczna może okazać się higiena pracy. Specjaliści głośno mówią o tym, że dla efektywnego wykonywania obowiązków konieczne jest oddzielenie przestrzeni zawodowej od prywatnej, miejsca pracy od miejsca odpoczynku. Praca w domu może okazać się pod tym względem wyzwaniem. Kolejną niedogodnością jest brak kontaktu z innymi ludźmi. Praca we własnym mieszkaniu utrudnia kontakty towarzyskie oraz wymianę doświadczeń.

Kawiarnia

Alternatywą do pracy z domu jest wykonywanie zleceń przy kawiarnianym stoliku. Pozwoli to na zmianę otoczenia i spędzenie czasu w towarzystwie innych ludzi, a nie w odosobnieniu. Plusem jest także dostęp do ulubionych napojów, jak np. dobra kawa czy owocowy koktajl. Miejsce do pracy na mieście powinno spełnić kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim, dostęp do prądu. Pracę na laptopie ogranicza żywotność jego baterii, dlatego ważne jest, aby lokal gwarantował w miarę swobodny dostęp do gniazdek z prądem. Drugą z najważniejszych rzeczy jest internet. Oczywiście w przypadku jego braku można poradzić sobie, korzystając z sieci przez telefon. Jednak bezpłatny, działający internet w kawiarni jest wygodnym rozwiązaniem.

Pozostaje jednak jeszcze kwestia skupienia. W przypadku pracy na mieście – podobnie jak w domu, wiele rzeczy może odwrócić uwagę od zawodowych aktywności. Gwar ulicy, pozostali goście, mogą przyczynić się do mniejszej efektywności niż początkowo założona.

Biuro coworkingowe

Freelancerzy do wyboru jako przestrzeń do pracy mają także biura coworkingowe. Profesjonalne firmy aranżują przestrzenie, udostępniając nie tylko biurka na godziny, lecz często też adres wirtualny. Wrocław jest jednym z miast, w których można znaleźć wiele tego typu ofert w bardzo dobrych lokalizacjach. Korzystanie z usług takich firm oczywiście wiąże się z dodatkowym nakładem finansowym, ale jest gwarancją komfortu pracy. Możliwy jest dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi , jak np. drukarka czy ksero. Zwykle takie miejsca są odpowiednio urządzone, zapewniając też funkcjonalną kuchnię, w której można wypić kawę i porozmawiać z innymi osobami wynajmującymi biurka dla siebie. Praca w biurze coworkingowym pozwala uniknąć wielu rozpraszaczy i zachować higienę pracy.

Bycie freelancerem z pewnością ma wiele zalet, choć wiąże się również z wieloma niedogodnościami. Części z nich można uniknąć, odpowiednio wybierając sobie przestrzeń do pracy. Czy będzie to własny pokój, ulubiona kawiarnia czy wynajęte biuro – to i tak zależy od osobistych predyspozycji i potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here