Outsourcing - sposób na sukces w biznesie?

Outsourcing to jedna z ciekawych i modnych ostatnio metod zarządzania przedsiębiorstwem. Jakie rozwiązania są stosowane w biznesie? Co z nich wynika i jakie korzyści wnoszą? Zapraszamy do lektury!

Outsourcing – sposób na optymalizację kosztów

Termin „outsourcing” to zlepek 3 słów:

  • outside (z języka angielskiego: zewnętrzny),
  • resource (z języka angielskiego: zasoby)
  • using (z języka angielskiego: korzystanie).

Pojęcie to oznacza zlecanie zadań biznesowych zewnętrznym firmom, które specjalizują w danej branży, w perspektywie współpracy długoterminowej. Dobrym przykładem jest zatrudnienie biura rachunkowego, po to, by w imieniu firmy prowadziło ono księgowość przedsiębiorstwa.

Co ma na celu outsourcing? Przede wszystkim optymalizację kosztów prowadzenia firmy, ale nie tylko! To także oszczędność czasu i zasobów, ponieważ nie musimy obciążać dodatkową pracą obecnych pracowników. Nie musimy także zatrudniać ani szkolić, ani koordynować nowych osób – cała odpowiedzialność za zlecenie i realizację konkretnych zadań spoczywa na firmie, której je zlecamy.

Outsourcing otwiera przed firmą nowe możliwości rozwoju, ponieważ przedsiębiorstwo zyskuje dostęp do specjalistów, nowych technologii i fachowej wiedzy. Dzięki temu rozwiązaniu firma może się skupić na najważniejszych celach i rozwijać się, bez obaw, że któryś z jej obszarów na tym ucierpi.

Outsourcing – nie tylko finanse i księgowość

Outsourcować można wiele różnych usług, nie finanse i księgowość. Jeśli nasza firma się rozrasta i koordynowanie pracy poszczególnych działów staje się coraz trudniejsze, możemy oddelegować pewne zadania zewnętrznym podmiotom.

Outsourcować można:

  • Działania marketingowe,
  • Logistykę,
  • Zarządzanie dokumentacją,
  • Sprawy kadrowe,
  • Pracowników (np. biuro obsługi klienta).

Potencjał oursourcingu zauważył już Henry Ford w latach 20. XX wieku. W Polsce ciągle przybywa usługodawców, którzy oferują taką współpracę. Aby jednak rozwiązanie to było korzystne i bezpieczne dla przedsiębiorstwa, najważniejszy jest dobór odpowiedniej firmy outsourcingowej. Kompetentny partner biznesowy zadba o nasz interes i bezpieczeństwo oraz wykona zlecone zadania profesjonalnie i rzetelnie.

Chcesz się dowiedzieć więcej o outsourcingu? Planujesz nawiązać taką współpracę? Z pewnością zainteresuje Cię artykuł Outsourcing od A do Z na IT na blogu it-biznes.com. Sprawdź koniecznie, by dowiedzieć się o formach outsourcingu i korzyściach, jakie dla przedsiębiorcy wnosi to rozwiązanie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here