Odzież ochronna dla spawacza – właściwości

0
565

Niektóre zawody wymagają specjalnych środków ochrony indywidualnej. Specjalna odzież wchodzi w ich zakres, jeśli uwzględnimy zawodowe obowiązki, jakie wykonuje spawacz. Ubranie, w które powinien zostać wyposażony tego rodzaju fachowiec, musi posiadać konkretne właściwości, aby móc pełnić funkcję ochronną.

Konstrukcja ubrania dla spawacza

Stanowisko spawacza wykazuje szereg zagrożeń, na które narażony jest pracownik. Przede wszystkim spawacz musi być optymalnie zabezpieczony przed działaniem płomieni, ale również chroniony przed porażeniem prądem, działaniem chemikaliów, promieniowaniem nadfioletowym, rozprysków metali czy emisją gazów. Ubranie spawalnicze musi być trudnopalne, a więc ognioodporne, do tego wodoszczelne, gazoszczelne, odporne na wysokie temperatury oraz odporne na przedostawanie się różnego rodzaju związków toksycznych. Ciało spawacza nie może być narażone na oparzenia, porażenie ani zatrucie.

Jednocześnie, odzież ochronna musi być trwała, ponieważ jego eksploatacja jest niezwykle intensywna. Poszczególne elementy garderoby spawacza nie mogą krępować jego ruchów, odzież musi być wygodna i optymalnie dopasowana.

Elementy odzieży ochronnej dla spawacza

Ubranie spawalnicze należy kupować w specjalnych sklepach, a każdy element garderoby powinien posiadać specjalny certyfikat jakości. Producent musi umieszczać na etykiecie skład oraz właściwości odzieży.

Co istotne, spawacz musi zostać wyposażony nie tylko w spodnie, kurtkę, bluzę, kaptur, fartuch czy kombinezon o konkretnych właściwościach, które będą chronić jego ciało przed niebezpiecznymi czynnikami. Weźmy pod uwagę, że wypadki w pracy spawaczy zdarzają się niezwykle często i dotyczą nawet 4% wszystkich, jakie mają miejsce podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Najlepsza odzież ochronna dla spawacza wykonana jest z dobrej jakości skóry naturalnej, skóry dwoinowej albo licowanej. Wykorzystywać można też ubrania bawełniane z bawełny o wysokiej gramaturze z właściwościami ognioodpornymi.

Do podstawowej odzieży ochronnej dla spawacza zalicza się też specjalne obuwie, rękawice, okulary albo maskę i gogle. Powszechnym elementem są też akcesoria, które pozwalają chronić cały układ oddechowy spawacza oraz narząd słuchu (ze względu na wzmożony hałas podczas wykonywania powierzonych obowiązków).

Odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie spawacza do pracy ponosi jego pracodawca. Zgodnie z przepisami BHP to zakład pracy musi zapewnić optymalne warunki zatrudnienia, w tym zagwarantować wszelkie środki ochronne. To istotne, nie tylko patrząc na bezpieczeństwo wykonywanego zawodu, ale również higienę pracy. Przepisy polskiego prawa jasno określają konkretny rodzaj odzieży ochronnej dla osób wykonujących zawód spawacza, a zakłady prawy, w których realizowane są prace spawalnicze, podlegają kontroli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here