Znalezienie wymarzonego kandydata lub kandydatki, a następnie wzięcie z tą osobą ślubu, jest marzeniem większości osób. Niestety, nie zawsze bajkowy ślub kończy się długim i szczęśliwym życiem. Bywa również tak, że w momencie, gdy pojawiają się trudności, na przykład w postaci choroby, bądź zdrady, jeden z małżonków podejmuje decyzję o złożeniu wniosku o rozwód i rozpoczęcie nowego życia. Niestety, statystyki dotyczące rozwodów z roku na rok nie napawają optymizmem.
Często, w momencie rozpoczęcia procedury rozwodowej, osoby z bliskiego otoczenia małżonków zadają sobie oraz innym pytanie, dlaczego w ogóle to tego rozwodu doszło. Istnieje wiele powtarzających się przesłanek, które mogą być głównymi przyczynami rozwodu. Naukowcy twierdzą, że osoby, które pobrały się niedługo po ukończeniu osiemnastego roku życia, znajdują się w większej grupie ryzyka jeśli chodzi o rozwód. Na przestrzeni lat, trend ten uległ zmianie, ponieważ nasi dziadkowie z reguły pobierali się w bardzo młodym wieku, a przypadki rozwodów zdarzały się jedynie sporadycznie. Niemniej jednak, w obecnych latach wiek, w którym Polacy decydują się na zawarcie związku małżeńskiego uległ znaczącej zmianie.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, osoba, która w wieku trzydziestu lub trzydziestu pięciu lat nie wyszła za mąż, uważana była za starą pannę, a w przypadku mężczyzny- za starego kawalera. Zmiana ta, na pewno ma olbrzymi związek, z tym, iż zdecydowana większa liczba młodych kobiet oraz mężczyzn w pierwszej kolejności stawia na rozwój osobisty, dorobienie się sporej sumy pieniędzy, a dopiero po spełnieniu się na polu zawodowym, podejmują decyzję o znalezieniu tej jedynej osoby, z którą chcą spędzić resztę życia. Jednakże, wtedy zadanie to nie jest takie proste, ponieważ ludzie, którzy posiadają odpowiednio wysokie zasoby finansowe, są bardzo wybredne w kwestii wyboru partnera lub partnerki życiowej. Duże sumy oszczędności, mogą być kolejną przyczyną rozwodu, gdyż wtedy pojawiają się pokusy bycia niezależnym od drugiej osoby pod względem finansowym, a to często prowadzi to kłótni, zdrad, a w konsekwencji do rozwodu.
Bardzo dużo osób zadaje pytanie, ile trwa rozwód? Ciężko jest na nie odpowiedzieć od razu. Wszystko zależy od tego, w jakich relacjach pozostajemy z naszym współmałżonkiem, co wpływa na to, czy sąd będzie badał kto ponosi większą winę za rozpad danego małżeństwa. Jeśli jednak małżonkom zależy na szybkim załatwieniu sprawy, mogą wnieść wniosek o rozwód bez orzekania o winie. W każdym sądzie, procedury dotyczące odbywania się procesów rozwodowych, są w zasadzie bardzo do siebie podobne jeśli chodzi o czas trwania procesu. Bardzo rzadko, zdążą się tak, iż małżonkowie dostają rozwód już po pierwszej rozprawie. Wiele osób może sobie myśleć, że jeśli na przykład, złoży wniosek o rozwód w Katowicach, to w tychże Katowicach rozwód dostanie od ręki. Niestety tak to nie działa. Bardzo prawdopodobne, że adwokat rozwód w Katowicach, okaże się bardzo kompetentny i błyskotliwy, co będzie skutkowało szybszym załatwieniem sprawy, ale tego typu historie zdarzają się niezwykle rzadko. Co nie znaczy, że nie warto spróbować takiego rozwiązania.
Podejmując decyzję o zakończeniu związku małżeńskiego, należy przede wszystkim pamiętać o dzieciach, jeśli oczywiście takowe małżonkowie posiadają. Zwłaszcza, gdy są one niepełnoletnie, jest to dla nich ogromne przeżycie, wręcz koszmar. Niejednokrotnie, dzieci w akcie rozpaczy z powodu rozwodu rodziców, zamykają się w sobie lub są nawet w stanie targnąć się na własne życie. Rodzice, którzy planują złożenie dokumentów rozwodowych, powinni w pierwszej kolejności brać pod uwagę dobro dzieci, a nie myśleć tylko o sobie. Egoizm nigdy nie przynosi dobrych owoców. Człowiek jako osobnik stadny, z reguły nie może funkcjonować bez drugiego człowieka. Nawet po rozwodzie, większość osób znajduje sobie kolejną osobę, z którą postanawia się związać. Czasem nie da się uniknąć rozwodu, ale jeśli istnieje szansa na dogadanie się z drugą stronę, należy z tej szansy jak najszybciej skorzystać.
Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/