koszty firmowe - które można odliczyć?

Osoby, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z własną działalnością gospodarczą, nie raz się zastanawiały co tak na dobrą sprawę mogą wrzucić w koszty firmy. Czy to może być paliwo, lunch, a może okulary korekcyjne? Jak to jest z tymi kosztami? O czym, należy pamiętać żeby nie zaksięgować faktur bezpodstawnie?

Koszty firmy, a podatek dochodowy

Koszty to nic innego, jak wydatki, które są ponoszone przez przedsiębiorców w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła. Właścicielom firm, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, lub przeszli na podatek liniowy, opłaca im się generować koszty dla firmy. Ponieważ, im posiadają wyższe koszty, tym ich dochód jest niższy, a jak wiadomo dochód to podstawa od której, należy płacić podatek.

Co można wliczyć w koszty firmy?

Wydatki, które chcemy wrzucić w koszty firmy jednoosobowej, muszą być ściśle związane z naszą działalnością gospodarczą. Jest to obowiązkowa zasada, która gdy jej przestrzegamy, jest w stanie uchronić nas przed karą, w razie kontroli.

Przeczytaj też: http://www.cegos.pl/czy-open-space-jest-dla-kazdego/

Do najpopularniejszych wydatków, które są wrzucane w koszty firmy, należą:

  • koszt wynajmu lokalu,
  • abonament za internet oraz telefon służbowy,
  • koszt za usługi biura księgowego,
  • artykuły oraz sprzęt biurowy,
  • elementy wyposażenia miejsca, w którym prowadzimy firmę,
  • koszty szkoleń, kursów, konferencji branżowych,
  • koszty przejazdu pociągiem, taksówką, bilety komunikacji miejskiej.

Co nie wlicza się w koszty jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wydatki, które nie mogą zostać zaliczone do kosztów to takie, które nie wpływają na wysokość podatku dochodowego. Mowa tutaj na przykład o kosztach reprezentacyjnych, których zadaniem jest budowanie wizerunku firmy oraz pozytywnych relacji z klientem. Dlatego nie możemy wrzucić w koszty garnituru, czy nowych butów. No chyba, że jest to odzież ochronna lub reklamująca firmę.

Kolejny przykład to zakup okularów korekcyjnych, które są niezbędne do pracy. Mimo to nie mogą zostać potraktowane jako koszt firmowy, ponieważ ich główny cel to poprawa zdrowia, nie uzyskanie przychodów.

Źródło: https://www.wsb.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here