W dzisiejszych czasach żaden sklep internetowy pragnący rozwijać swoją działalność nie może omijać szerokim łukiem mediów społecznościowych, które są znakomitym narzędziem marketingowym dostępnym na dobrą sprawę dla wszystkich. Spośród nich zdecydowany prym wiedzie Facebook, dlatego też firmowy fanpage to już nie kaprys, a w zasadzie konieczność. W jaki sposób promować sklep na tym właśnie portalu i na co zwracać przy tej okazji uwagę?

Zalety posiadania fanpage’a na Facebooku

Facebook to obecnie najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie umożliwiający m. in. tworzenie fanpage’ów – czyli stron mających na celu promowanie konkretnych firm, osób, wydarzeń, marek etc. Jakie korzyści dla sklepu online płyną z posiadania fanpage’a? Można tu wskazać kilka aspektów.
• Fanpage pomaga w pozyskiwaniu nowych odbiorców – osoby, które są fanami strony, chętniej robią zakupy w sklepie.
• Fanpage jest niezwykle pomocny w procesie budowania pozytywnego wizerunku firmy i kreowania u klientów świadomości marki.
• Treści publikowane na fanpage’u mogą mieć naprawdę ogromny zasięg, co wynika z kilku kwestii – w tym z popularności Facebooka, ilości poślubień fanpage’a i paru innych ważnych przesłanek, o których będzie jeszcze mowa w dalszej części artykułu.
• Założyć fanpage’a może każdy, kto korzysta z Facebooka, przy czym prowadzenie i aktualizowanie takiej strony nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
• Za pośrednictwem fanpage’a sklep online może prowadzić sprzedaż, za co przez Facebook nie są pobierane żadne opłaty. Podobnie jak i założenie takiej strony nic nie kosztuje.

Jak założyć fanpage dla sklepu? Oto kolejne kroki.
• Na początek należy założyć prywatne konto na Facebooku. Koniecznie musi być ono zarejestrowane na osobę fizyczną.
• Po zalogowaniu się na powyższe konto trzeba przejść do zakładki „utwórz stronę” – wystarczy w tym celu kliknąć w strzałkę znajdującą się na pasku obok ikonki kłódki oznaczającej kontrolę prywatności, a rozwinie się lista, gdzie figuruje stosowna zakładka.
• Konfiguracja fanpage’a polega na:
– podaniu podstawowych informacji o stronie, w tym na zamieszczeniu jej adresu,
– załadowaniu zdjęcia profilowego,
– dodaniu fanpage’a do ulubionych, dzięki czemu z poziomu prywatnego profilu dostęp do strony będzie znacznie łatwiejszy,
– określeniu preferowanej grupy odbiorców strony.
Warto przy tej sposobności zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, a mianowicie odnoszącą się do możliwości, jakie stwarza oprogramowanie sklepu. Powinno posiadać ono specjalny moduł do utworzenia sklepu na Facebooku. Obecnie opcja ta jest właściwie standardem, niemniej przy wyborze oprogramowania dobrze jest mieć to na względzie.

Prowadzić fanpage samodzielnie czy zlecić to profesjonalistom?

Jeden z najczęściej pojawiających się dylematów dotyczących prowadzenia firmowego fanpage’a sprowadza się do pytania: robić to we własnym zakresie czy zlecić komuś? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Samodzielne prowadzenie strony na Facebooku to niższy koszt – zwłaszcza na początku, gdy sklep dopiero rozpoczyna działalność. Jednakże w miarę upływu czasu, gdy przybywa fanów, pewne kwestie stają się coraz trudniejsze do ogarnięcia i pochłaniają zdecydowanie więcej czasu. Dlatego też skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie jest jak najbardziej wskazane. Zajmujące się tym firmy dysponują oprogramowaniem do organizowania akcji marketingowych oraz mają spore doświadczenie w prowadzeniu firmowych stron na Facebooku.

Podstawowe zasady skutecznego prowadzenia fanpage’a

Jak efektywnie prowadzić fanpage’a, by liczba fanów systematycznie rosła, a posty osiągały coraz większy zasięg? Oto garść przydatnych wskazówek.
• Najważniejsza jest systematyczność. Posty muszą być publikowane regularnie i z dość dużą częstotliwością. W przeciwnym razie Facebook „tnie” zasięg. Warto też pamiętać o tym, że w kontekście facebookowych algorytmów największą wartość mają udostępniane posty, a w dalszej kolejności komentowane. Najmniej wartościowe z punktu widzenia Facebooka są same lajki. Opłaca się zatem zachęcać fanów do dyskusji.
• Osoby lubiące stronę powinny być za jej pośrednictwem na bieżąco informowane o promocjach w sklepie i pojawiających się w nim nowościach. Mile widziane przy tej okazji są rozmaite promocje – np. upusty na nowe produkty czy darmowa wysyłka.
• Organizowanie konkursów przysparza stronie wielu polubień, jednakże w tym obszarze trzeba przestrzegać zasad narzucanych przez Facebook. Inaczej może dojść nawet do zablokowania strony przez administrację portalu. Nie wolno m. in. uzależniać udziału w konkursie od ilości komentarzy czy lajków na stronie, informować o wygranej w prywatnych wiadomościach czy pisać, że zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze losowania – do przeprowadzania losowań potrzebne są specjalne uprawnienia etc. Jeśli konkursowi towarzyszy gromadzenie danych osobowych, uczestnicy muszą być o tym fakcie poinformowani – w tym celu najlepiej jest stworzyć odrębny regulamin.
• W zdobywaniu fanów pomagają płatne kampanie, które można zorganizować nawet stosunkowo niewielkim kosztem, określając ich parametry w taki sposób, by były zgodne z profilem sklepu i jego oczekiwaniami. Promować można zarówno cały fanpage, jak i poszczególne posty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here