Świadomość społeczeństwa na temat stanu środowiska naturalnego jest coraz większa. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się zmienić swoje nawyki tak, aby zadbać o nie i żyć bardziej ekologicznie. Nie wszyscy jednak wiedzą jak zrobić to dobrze. W dzisiejszym artykule poznasz 6 skutecznych sposobów na to, aby być ekologicznym i chronić środowisko.
1. Zrezygnuj z plastiku.
Może się to wydawać oczywiste, jednak wiele osób zapomina o tym ważnym szczególe. W środowisku naturalnym znajduje się ogromna ilość plastiku, który zaśmieca je i szkodzi zwierzętom. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie plastiku na początek przestań kupować sklepową wodę w butelkach. Zaopatrz się w dzbanek filtrujący wodę do domu i butelkę z filtrem, którą zabierzesz ze sobą podczas wyjść. Na zakupy zabieraj własne torby wielorazowego użytku. Nie dość, że będziesz przynosić do domu kolejnych toreb, to jeszcze zmniejszysz zużycie plastiku. Dodatkowo zaoszczędzisz trochę pieniędzy, nie kupując każdorazowo toreb. Jeśli nie chcesz trzymać luzem owoców i warzyw, możesz woreczki foliowe zamienić na woreczki materiałowe, wielorazowe.
2. Zamień auto na spacery i rower.
Zrezygnowanie z auta przynosi wiele korzyści, nie tylko dla środowiska. Gdy zaczniesz więcej chodzić lub jeździć na rowerze, zamiast wsiadać za każdym razem do auta, polepszysz kondycję oraz wzmocnisz ciało. Dzięki takiej zamianie spędzisz więcej czasu na słońcu, co bardzo poprawia samopoczucie. Zaoszczędzisz również na paliwie. Twój ogólny stan zdrowia i portfela się polepszy.
3. Segregacja śmieci.
Dzięki segregowaniu śmieci, większa część materiałów nadających się na recykling dostanie drugie życie, zamiast zwyczajnie trafić na powiększającą się stertę śmieci. Wygodną opcją jest zakupienie dodatkowych śmietników i postawienie ich w zasięgu wzroku, aby wytrwać w segregacji. Jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru śmieci z naszej planety, segregacja jest niezbędna.
4. Sprzedaj/oddaj, nie wyrzucaj!
Gdy w domu zalegają niepotrzebne rzeczy, jak ubrania, rzeczy codziennego użytku, stare zabawki, nie wyrzucaj ich na śmietnik. Oddaj je do skupu ubrań używanych, lub sprzedaj komuś przez Internet. Śmieci będzie mniej, zarobisz parę groszy, a ktoś inny będzie się nimi cieszył jeszcze jakiś czas.
5. Kupuj tyle, ile potrzebujesz.
Wchodząc do sklepu często wychodzimy z listą powiększoną i jeszcze parę „drobiazgów”. A tu jakaś ciekawa, „przydatna” rzecz, tam jakaś promocja, a tutaj coś smacznego, bo w sumie czujesz się głodny. To prosta droga do kupowania zbyt dużo, co powoduje marnowanie jedzenia i pieniędzy. To czego nie dasz rady zjeść, najczęściej ląduje w śmieciach. Dlatego, wychodząc na zakupy pamiętaj, aby być najedzonym – gdy jesteśmy głodni częściej kupujemy dodatkowe, głównie niezdrowe rzeczy. Miej również przy sobie dokładną listę zakupów i planuj posiłki.
6. Jedz więcej warzyw i owoców, a mniej mięsa.
Nie chodzi o to, że trzeba już, teraz całkowicie zrezygnować z jedzenia mięsa. Produkcja mięsa w fabrykach jest w czołówce przyczyn zanieczyszczenia środowiska. Odpady, dym oraz wycinanie coraz większych połaci ziemi przyczynia się do ogromnych zniszczeń środowiska naturalnego. Jeśli nie chcesz zrezygnować z mięsa, wystarczy, że je ograniczysz i zaczniesz kupować od lokalnych sprzedawców. Zmiana diety na bardziej roślinną również wpłynie dobrze na Twoje zdrowie, a dodatkowo ograniczysz użycie plastiku, w które jest pakowane mięso.
Dbanie o środowisko nie jest ciężką sprawą. Najcięższa jest zmiana dotychczasowych nawyków, szczególnie jeśli były one „przekazywane” przez rodziców i dziadków. Nie jest jednak niemożliwa. Jeśli zastosujesz te rady, zadbasz nie tylko o środowisko, ale również i o siebie. Więcej informacji o recyklingu olejów gastronomicznych znajdziesz tu https://trafinoil.pl/.