Jak budować dom, by zminimalizować koszty ogrzewania

Jesteś na etapie planowania budowy domu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy technologie pozwalające na oszczędne ogrzewanie.

W dobie nieustannie rosnących cen węgla oraz gazu coraz więcej osób zastanawia się jak zbudować instalację grzewczą, aby przez kolejne lata jak najmniej płacić za ogrzewanie domu. Kwestię tą warto dobrze przemyśleć nawet jeszcze przed projektowaniem budynku, ponieważ nawet projekt architektoniczny ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne domu. Dawniej niemal nikt nie zastanawiał się nad tym, jak dużo będzie trzeba spalać paliwa, by ogrzewać dom. Obecnie kwestia ta nabiera coraz większego znaczenia – nie tylko ze względu na wysokie ceny paliw, ale także z uwagi na ich coraz słabszą dostępność. A warto pamiętać, że dom buduje się na dziesięciolecia lub nawet na kilka pokoleń. Warto zatem podejść do tej inwestycji z dużym namysłem. W tym artykule omówimy pokrótce sposoby na oszczędne ogrzewanie domu.

Maksymalne ocieplenie budynku oraz profesjonalny projekt

Korzystając z systemu termowizji łatwo można zobaczyć jak wiele starych domów jednorodzinnych jest wadliwie zbudowanych – nieumyślnie stworzone zostały tzw. mosty termiczne przez które rokrocznie tracone są ogromne ilości energii cieplnej. Nowoczesne projekty architektoniczne są tworzone tak, aby zminimalizować tego typu wady projektowe. Energooszczędność budynku w dużej mierze zależy już nawet od samej bryły budynku. Domy pasywne, czyli takie, w których zapotrzebowanie na energię cieplną ograniczone jest do bezwzględnego minimum niejednokrotnie mają kształt półkuli. Oczywiście większości inwestorów nie stać na stworzenie takiego indywidualnego projektu, niemniej można zastosować inne również energooszczędne rozwiązania. Na przykład wiadome jest, że mniej energii cieplnej zużywają domy piętrowe oraz z poddaszem użytkowym niż domy parterowe ze względu na mniejszą powierzchnię dachu. Mniejsze nakładów finansowych potrzebnych jest również na ogrzewanie domów z głębokim podpiwniczeniem (grunt stanowi znakomitą dodatkową izolację). Przykłada się również ogromną wagę do optymalnego docieplenia budynku, tak by ograniczyć straty ciepła poprzez ściany zewnętrzne.

Pompy ciepła i odnawialne źródła energii

W drugiej połowie ubiegłego wieku stworzono szereg technologii pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nie musimy być zdani jedynie na korzystanie z energii ukrytej w paliwach kopalnych, chociaż to prawda, że z tych korzysta się najłatwiej. Świadomość, że energia jest ukryta wszędzie wokół nas, skłoniła naukowców do szukania metod korzystania z niej na różne sposoby. Obecnie powszechne jest już wykorzystywanie energii słonecznej w panelach fotowoltaicznych (energia elektryczna) oraz kolektorach słonecznych (transformacja energii słonecznej na energię cieplną). Natomiast dzięki pompom ciepła możliwe jest transportowanie energii cieplnej z otaczającego nas powietrza lub gruntu do wewnątrz ogrzewanego budynku. Jak dowiedzieliśmy się od pracowników firmy hydraulicznej Buderus Inserw szczególnie w okresie ostatnich miesięcy intensywnie wzrosło zainteresowanie pompami ciepła, które pozwalają na niezwykle oszczędne ogrzewanie budynków. Z powodzeniem wykorzystuje się je do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych jak i wielkopowierzchniowych budynków firmowych.

Jak działa pompa ciepła? Jest to urządzenie, które co do zasady, działa tak jak każda lodówka. Ciepło jest transportowane z jednego pomieszczenia do drugiego – w przypadku lodówki, z jej wnętrza na zewnątrz. Łatwo można przeprowadzić prosty eksperyment, który pozwoli namacalnie zaobserwować to zjawisko. Wystarczy przyłożyć dłonie do zewnętrznych bocznych ścian lodówki – są one ciepłe. Jest to właśnie energia cieplna przetransportowana z wnętrza urządzenia. Pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie. Na przykład powietrzna pompa ciepła, dosłownie transportuje energię cieplną z powietrza na zewnątrz budynku, do jego wnętrza. Urządzenia tego typu mogą pozyskiwać taką darmową energię nawet przy ujemnych temperaturach.
Pompa ciepła w kuchni
Pompa ciepła w kuchni

System rekuperacji

Chociaż rekuperatory nie są urządzeniami grzewczymi, mają ogromny wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. O ile urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii pozwalają na oszczędne pozyskiwanie energii cieplnej, o tyle rekuperacja pozwala na jej optymalne wykorzystywanie. Rekuperacja jest to w zasadzie wentylacja mechaniczna wzbogacona o system odzysku ciepła. W tradycyjnych instalacjach wentylacji ogrzane zużyte powietrze jest usuwane z budynku wraz ze zmagazynowaną w nim energią cieplną. Rekuperacja pozwala natomiast na jej odzyskiwanie. Jak czytamy na stronie dystrybutora rekuperatorów system jest projektowany tak, aby wytłaczane z budynku ciepłe zużyte powietrze podgrzewało powietrze wtłaczane do budynku. Dzięki temu świeże powietrze trafia do wnętrza domu już wstępnie podgrzane, co sprawia, że urządzenie grzewcze ma dużo mniej pracy. Sprawnie funkcjonująca rekuperacja znacząco przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną w domu.

Chociaż montaż systemu rekuperacji wiąże się z poniesieniem pewnych niemałych kosztów, oszczędności wynikające z takiej inwestycji są naprawdę spore – szczególnie przy utrzymujących się tak wysokich cen surowców energetycznych.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem TanieReku.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here