Właściciel biznesu coraz bardziej zwraca uwagę nie tylko na wyniki finansowe, ale też wpływ całej organizacji na środowisko naturalne. Coraz większa świadomość ekologiczna przekłada się na wzrost popularności wdrażania systemów związanych z tą tematyką.

W tym artykule znajdziesz przykłady norm, które sprawiają, że firmy działają w sposób bardziej sprzyjający naturze.

System Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001

Jest to główny system, który pozwala organizacjom zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to norma uniwersalna, którą można wdrożyć zarówno w firmie, jak i organizacji pozarządowej, czy instytucji państwowej. System Zarządzania Środowiskowego świetnie sprawdza się zarówno w małych , jak i dużych firmach, niezależnie od ich lokalizacji, czy branży. Dzięki wdrożeniu rozwiązań tego systemu można skutecznie ograniczyć zużycie energii oraz wody. Kolejną korzyścią  jest  zminimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów. Innym aspektem wprowadzania normy ISO 14001 jest zwiększenie korzystania z energii ze źródeł odnawialnych i ograniczenie korzystania z energii powstającej w sposób tradycyjny. Aby lepiej poznać możliwości tego systemu warto znaleźć odpowiednie szkolenia ISO. (http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/)

System Zarządzania Energią

Ten system jest swego rodzaju wsparciem dla wyżej opisanego Systemu Zarządzania Środowiskowego. SZE skupia się na ograniczeniu energii zużywanej do procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Działania wynikające z SZE to przede wszystkim stosowanie sprzętu o odpowiedniej klasie energetycznej, dobra izolacja budynków oraz efektywne systemy grzewcze oraz chłodzące.

Żywność ekologiczna

W branży spożywczej jest szczególnie duże pole do popisu, jeśli chodzi o kwestię ekologii. Jednym z coraz bardziej znanych certyfikatów jest  ISO 22000. Jest to system, który odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa żywności. Norma, która powstała w wyniku fuzji systemu HACCP z zasadami GHP, GMP i elementami systemu zarządzania jakością.  Aby dowiedzieć się więcej na ten temat warto wybrać się na dedykowane temu tematowi szkolenia ISO. Innym godnym uwagi standardem jest VLOG, czyli certyfikat dla żywności bez GMO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here