Dlaczego prawidłowe znaki BHP są tak ważne

Polskie przepisy jasno określają, jakie znaki BHP powinny znaleźć się w zakładach pracy i jak powinny wyglądać. Z tego powodu podczas zakupów należy zawsze upewnić się, że oznakowanie spełnia wszystkie normy. Zastanawiasz się, dlaczego jest to aż tak ważne? Poznaj kilka powodów, dla których warto zawsze stawiać na znaki BHP zgodne z polskim prawem dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zwiększenie bezpieczeństwa pracowników

Nadrzędnym celem umieszczenia oznakowania zgodnego z normami BHP powinno zawsze być bezpieczeństwo pracowników. Odpowiednie piktogramy BHP dotyczące zakazów, nakazów, ostrzeżeń czy też informacji mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wypadku w miejscu pracy. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na znaki z opisem – taka wersja może ułatwić osobom przebywającym w firmie interpretację grafiki. To z kolei dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa. Oznakowanie może być szczególnie ważne, gdy pracownik jest już zmęczony czy też z jakiegoś powodu rozkojarzony.

Ochrona sprzętów i budynków firmowych

Odpowiednie oznakowanie dotyczące korzystania ze znajdujących się w zakładzie sprzętów może mieć spore znaczenie dla ich kondycji. Poinformowanie pracownika o zasadach prawidłowego używania urządzeń może bowiem ochronić przed awarią bądź szybszym zużyciem się maszyn. Ponadto w niektórych przypadkach niewłaściwe obchodzenie się z wyposażeniem zakładu pracy bądź określonymi produktami może doprowadzić do wybuchu, pożaru i innych wydarzeń mogących spowodować zniszczenie budynku firmy.

Zabezpieczenie pracodawcy przed karami

Zgodność znaków z polskimi przepisami leży też w interesie pracodawcy. Przede wszystkim w przypadku stwierdzenia podczas kontroli braku obowiązkowego oznakowania bądź niezgodności piktogramów z normami należy liczyć się z karami finansowymi. Jeśli natomiast w zakładzie pracy zdarzyłby się wypadek z udziałem pracownika, a jego miejsce pracy nie byłoby właściwie oznakowane, to pracodawca może mieć również poważne problemy prawne. Może też być zmuszony do wypłaty odszkodowania.

Ułatwienie przeprowadzenia akcji ratunkowych

W zakładach pracy nie jest trudno o mniej lub bardziej poważny wypadek. Bardzo często w takich sytuacjach każda sekunda jest na wagę złota. Podczas zakupów w sklepie online Znaki24.pl warto zatem zaopatrzyć się w niezbędne piktogramy dotyczące miejsc, w których znajduje się np. apteczka. Ponadto należy też umieścić w odpowiednich miejscach znaki przeciwpożarowe, które ułatwią szybką ewakuację czy też rozpoczęcie akcji gaśniczej jeszcze przed przyjazdem strażaków.

Zapewnienie firmie profesjonalnego wizerunku

Podczas wizyty potencjalnych klientów, inwestorów bądź partnerów biznesowych prawidłowe rozmieszczenie znaków BHP może być dość istotne. Brak oznakowania czy też kiepski stan piktogramów mogą sprawić, że firma nie wyda się godna zaufania. Wiele osób nie chce współpracować z pracodawcami, którzy nie dbają o bezpieczeństwo pracowników i ryzykują w ten sposób skandalem w sytuacji wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here