Teraz prawie wszyscy tuż po szkole średniej idą na studia. Każdy, komu tylko uda się zdobyć średnie wykształcenie, nie zamierza na nim poprzestać i ograniczyć się do zdania egzaminów maturalnych, bo na ogół od razu rusza dalej lub ewentualnie daje sobie rok przerwy (tzw. gap year), by później kontynuować edukację na wyższej uczelni. Z jednej strony jest to naturalna kolej rzeczy, z drugiej nie zawsze ta popularna droga kształcenia bywa drogą opłacalną. Czasem lepiej w ogóle nie studiować, niżeli studiować na niewłaściwym kierunku. Poszukiwani specjaliści w Poznaniu nie muszą mieć za każdym razem wyższego wykształcenia. W tym momencie wielu pracodawców bardziej ceni sobie ogólne obycie w zawodzie, praktyczne umiejętności oraz doświadczenie niżeli papierek z jakiejś super uczelni, który nierzadko dowodzi tylko tego, że dana osoba potrafi dobrze radzić sobie z bezmyślnym wkuwaniem formułek na pamięć.
Do tematu studiowania warto podejść w sposób pragmatyczny. Niektóre kierunku nie są w stanie praktycznie nikomu zapewnić miejsca pracy, a jest to równoznaczne z tym, że w ogóle nie opłaca się na nich kształcić, bo będzie to tylko i wyłącznie totalnie marnotrawstwo czasu. Jednym z takich kierunków jest niestety socjologia. Niestety, bo socjologia bywa naprawdę interesująca, ale jednak lepiej traktować ją jak dodatkową pasję, którą człowiek zajmuje się po godzinach, niżeli próbować stworzyć z niej sposób na zarobek i zarazem sposób na życie, bo to praktycznie nie jest wykonalne. Studiowanie socjologii może się opłacić niemalże wyłącznie tym, którzy mają w planach zrobienie doktoratu. Jeżeli takich planów się nie ma, lepiej pójść w zupełnie innym kierunku. Na polskim rynku naprawdę niewiele jest takich stanowisk, na których wiedza z socjologii mogłaby jakkolwiek się przydać.
Warto też przeczytać: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-studiowac-w-Poznaniu-Przyszlosciowe-kierunki-8188982.html
Drugim mało opłacalnym kierunkiem jest rolnictwo. Teoretycznie przekazywana na nim wiedza powinna przydać się rolnikom lub osobom, które planują poprowadzić jakieś większe czy mniejsze gospodarstwo, jednakże warto tutaj spojrzeć prawdzie w oczy i zastanowić się przez chwilę nad tym, czy jakikolwiek rolnik posiada w Polsce wyższe wykształcenie. Zazwyczaj odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Wykształcenie rolnicze nie jest tak naprawdę do niczego potrzebne, no chyba że uczęszczanie na uczelnię traktuje się bardziej hobbystycznie, a sama nauka ma być sposobem na wypełnienie wolnego czasu. Rolnicy nie muszą czerpać wiedzy z książek, by wiedzieć, czym się mają zajmować. Oni uczą się pracy w zawodzie zwykle już od najmłodszych lat swojego życia, więc sami tak naprawdę mogliby wykładać na wyższych uczelniach, a wykładowcy mogliby czerpać wiedzę właśnie od nich.
Przyszłościowe kierunki studiów w Poznaniu
Często mówi się o tym, że przyszłościowe kierunki studiów w Poznaniu są ściśle powiązane z językami obcymi. Z jednej strony jest to prawda, ale nie w każdym przypadku. W tym momencie warto studiować te bardziej „niszowe” i mniej powszechnie znane filologie, takie jak chociażby filologia norweska, filologia hiszpańska, filologia koreańska albo przynajmniej filologia niemiecka. Przygotowują one do pracy w różnych częściach świata. Pozwalają też uzyskać zatrudnienie w firmach zagranicznych działających w Polsce, których jest w naszym kraju coraz więcej. Filologie zdecydowanie kuszą, ale wśród nich jest jeden taki kierunek, którego nie opłaca się studiować, a mowa tu o filologii angielskiej. Dawniej był to jeden z modniejszych kierunków. W tym momencie wciąż chwali się zresztą sporą popularnością, podczas gdy w rzeczywistości nie daje za dużych szans na rozwój. Znajomość języka angielskiego to obecnie taka podstawa, dlatego nie trzeba wybierać się na filologię angielską, by tę umiejętność pozyskać. Zdobywa się ją dosłownie na wszystkich kierunkach studiów, a śmiało można to też zrobić na własną rękę.
A skoro pozostajemy w temacie filologii, warto jeszcze wspomnieć coś o filologii polskiej, czyli po prostu polonistyce. Ten kierunek ma jeszcze mniej sensu niżeli filologia angielska. Po polonistyce można być tak naprawdę niemalże wyłącznie nauczycielem języka polskiego, a czy ktokolwiek w dzisiejszych czasach marzy o tym, by uczyć dzieci w szkołach? Nauczycielskie pensje są wprost absurdalne. Więcej zarabiają panie ekspedientki w sklepach spożywczych. Oczywiście niektórzy za życiową misję obiorą sobie przekazywanie wiedzy innym, ale jednak do wyboru drogi zawodowej warto podchodzić w sposób bardziej pragmatyczny i myśleć o tym, że na nauczycielskiej pracy za wiele się nie zarobi.
No to co studiować w Poznaniu, by to studiowanie było jakimś cudem opłacalne? O dziwo wartościowych kierunków jest znacznie więcej niżeli tych, na które nie warto się wybierać. Dobrym wyborem będzie na pewno informatyka i programowanie. Tak jak to już powiedzieliśmy, warto też studiować np. filologię koreańską czy filologię skandynawską. Ten, kto natomiast nie ma żadnego pomysłu na to, w jakiej dziedzinie mógłby się kształcić, może pomyśleć o zrobieniu sobie rocznej przerwy od nauki. Czasami taki dłuższy odpoczynek pozwala spojrzeć na różne sprawy z większym dystansem.