pluskwa

Pluskwy są jednymi z najczęściej pojawiających się w naszych domach pasożytów. To owady, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Niestety zazwyczaj nie mamy możliwości, by dowiedzieć się, jak trafiły do domu. Jednak praktycznie natychmiast należy podjąć z nimi walkę. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć?

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to bezskrzydły owad, który w dorosłej formie osiąga zazwyczaj wielkość 5-7 mm. Z wyglądu przypominają odrobinę pestkę jabłka. Mają czerwono-brunatny kolor, choć jeśli przez długi czas nie odżywiają się krwią, ich ciała stają się jaśniejsze i przybierają żółto-brązową barwę. Mają zakończone “pazurkami” trzy pary odnóży, dzięki którym łatwo wczepiają się w gospodarza podczas pobierania krwi.

Samica pluskwy dziennie składa 2-3 jaja. Są one jasne, zazwyczaj kremowe i o wielkości sięgającej około 1 mm. Można je zazwyczaj spotkać w szparach i innych wąskich, ciemnych miejscach. Tempo ich rozwoju i wylegania, jak również szybko dorastania pluskwy zależy od tego, jakie warunki bytowe panują w danym domu.

Gdzie możemy znaleźć pluskwy w naszych domach?

Pluskwy przybywają do domów różnymi drogami. Możemy przynieść je przez przypadek na własnym ciele czy ubraniu, jeśli dostały się na nie podczas wizyty w miejscu publicznym, takim jak hotel, schronisko, teatr, muzeum czy kino, ale mogliśmy “złapać” je także w komunikacji miejskiej. Ich nosicielami mogą być nasi goście, jeśli sami walczą z tymi pasożytami w swoim domu.

Często pluskwy trafiają do naszych domów wraz z meblami. Używane meble, nawet te z najlepszego antykwariatu, mogą szybko stać się przyczyną inwazji tych pasożytów. Nawet transport mebli starych z nowymi może spowodować zakażenie ich pluskwami.

Po tym, jak pluskwy znajdą się w domu, mogą zasiedlić praktycznie każde ciemne, dobrze chronione miejsce. Lubią drewno, papier i tkaniny, dlatego często możemy spotkać je w szparach podłogi, w łóżku czy w innych meblach. Chętnie zamieszkują obrazy, tapety, dywany, a także różnego rodzaju listwy przypodłogowe i ścienne. Nierzadko bytują po prostu w ubraniach i innych tkaninach w domu, jak zasłony.

Jak poznać ugryzienie pluskwy?

Pluskwy w nocy atakują swoich żywicieli. Osoby pogryzione mogą zazwyczaj łatwo rozpoznać charakterystyczne ślady po ugryzieniach pluskiew, które tworzą skupiska (również linie). Zazwyczaj nie są bolesne, są jednak swędzące, zaczerwienione i opuchnięte.

Potwierdzeniem, że w domu znajdują się pluskwy, może być zauważenie samego owada albo jego wylinki. Nierzadko obserwowane jest też tak zwane plamienie krwią, czyli brązowe plamki na pościeli.

Sposoby na pluskwy

Skuteczna walka z pluskwami powinna objąć wszystkie pomieszczenia, w których mogły się one znaleźć. Często oznacza to oczyszczanie sąsiednich mieszkań w budynku albo dosłownie całego domku.

Zwalczanie pluskiew w odzieży i innych tkaninach można zacząć od ich prania w 60 stopniach Celsjusza i suszenia mechanicznego, co pomaga zabić pasożyty we wszystkich stadiach rozwoju. Całe mieszkanie należy z kolei dokładnie odkurzyć i oczyścić, szczególnie we wszystkich drobnych zakamarkach, jak szczeliny w podłodze. Następnie należy wykorzystać chemiczne preparaty na pluskwy, które służą wytępieniu owadów i ich form przetrwalnikowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here