Kiedy nie należy się zachowek?

0
Kiedy nie należy się zachowek

Zachowek jest formą wsparcia dla osób, które nie zostały ujęte w testamencie, a w drodze dziedziczenia przysługuje im prawo do części majątku pozostawionego przez osobę zmarłą. Do zachowku ma prawo dziecko, rodzice, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, czyli osoby z pierwszej linii pokrewieństwa ze zmarłym. Ile wynosi zachowek i kiedy nie można się o niego starać?

Wartość zachowku

Jak potwierdza kancelaria Kowalski, wartość zachowku to ½, jaka przysługiwałaby osobie, której ten się należy, ale nie została powołana do spadku. Co ciekawe, nie wszyscy mogą się ubiegać o zachowek. Nie przysługuje on osobom spokrewnionym, ale w dalszej linii, jak również teściom, zięciowi czy synowej. Co więcej, sąd może nie przyznać zachowku, jeśli naruszone zostały normy moralne i obyczajowe, czyli wtedy, kiedy przyznanie zachowku jest niesprawiedliwe czy narusza zasady współżycia społecznego.

Sprawy o zachowek

O zachowek można ubiegać się w okresie do pięciu lat od momentu otwarcia testamentu, po tym czasie kwestie te ulegają przedawnieniu. Sprawy spadkowe Częstochowa tego typu odbywają się z reguły z zaangażowaniem nie tylko zainteresowanych stron, ale również biegłych sądowych czy też świadków. Dowodem w sprawie są również dokumenty i spisany przez zmarłego testament.

Warto wiedzieć, że sprawy o podział majątku Częstochowa tego rodzaju odbywają się najczęściej poprzez wyrażenie niezgody w zakresie zapisów w testamencie. Co istotne, ostatnia wola osoby, która zostawia po sobie majątek, jest dowolna, a spadek może być przekazany nawet osobie obcej. Nie oznacza to jednak, że polskie prawo nie chroni osób, którym ustawowo należy się część dóbr. Właśnie zachowek reguluje te kwestie i to nie tylko w przypadku, w którym zmarły pozostawił testament, ale również wtedy, gdy doszło do przekazania darowizny.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl.

Dlaczego obecność na serwisach Spotify i podobnych obowiązkowa?

0
promocja w Tidal

Czy zawsze jako artyści dokładnie będziemy wiedzieć, w jaki sposób docierać do odbiorców? Z pewnością nie, bo przecież najważniejszą czynnością dla wszystkich muzyków jest przede wszystkim tworzenie muzyki. Dlatego warto zaufać wykwalifikowanym specjalistom, którzy doskonale wiedzą, jak realizować działania promocyjne, szczególnie w przestrzeni internetowej. Doskonale może się tu sprawdzać na przykład promocja w Tidal, a to zagwarantuje nam, chociażby firma Independent Digital. Wielu przecież artystów i to tych nawet bardzo doświadczonych wciąż jeszcze zastanawia się nad tym, jak jeszcze skuteczniej być zauważonym w różnych serwisach takich właśnie jak Spotify. W końcu tutaj będzie każdego dnia pojawiać się ponad 40 000 utworów. Utarło się więc nie bez kozery zresztą przekonanie, jeżeli jakiś artysta jest popularny w tym serwisie, to wtedy daje to w zasadzie gwarancję trafienia na playlisty.

Jak działać, gdy już trafimy na playlistę Spotify?

Okazuje się też, że w praktyce nie zawsze wiemy też, jak znaleźć się na playlistach Spotify. Wtedy musimy skontaktować się właśnie z firmą ID przekazać wszystkie najważniejsze informacje. Chodzi tu o gatunek muzyczny, liczbę utworów oraz albumów. Trzeba także przekazać informacje dotyczące gatunku albo gatunków muzyki. Poza tym trzeba także wziąć pod uwagę pewien margines czasowy. Jeżeli artysta planuje na przykład premierę swojego singla albo albumu, to powinien dostarczyć materiały muzyczne przynajmniej na 21 dni przed taką publikacją. Zauważmy, że serwisy streamingowe mają swoje procedury obwarowane różnymi przepisami. Poza tym wielu klientów będzie czekać w kolejce na tego rodzaju publikacje. Trzeba, więc to brać zawsze pod uwagę.

Co powinni zrobić artyści, gdy już trafią na playlistę?

Oczywiście żaden artysta nie może także spoczywać na laurach. Nie wystarczy tylko trafić na playlistę i potem już zawsze będziemy mieli gwarantowaną dużą słuchalność. Bez względu na to, czy będzie to promocja w Tidal, czy też właśnie w Spotify, najważniejsze jest to, aby podzielić się z fanami linkiem. Trzeba tu wykorzystywać portale społecznościowe, a także newsletter oraz strony www. Oczywiście nie możemy też zachowywać się biernie. Warto prosić fanów o słuchanie i udostępnianie. Wbrew pozorom, to rzeczywiście będzie działać. Tym sposobem też utwór może trafić na playlisty muzyczne, które będą powiązane z konkretnym gatunkiem muzycznym. Pamiętajmy też o tym, aby na serwisach społecznościowych otagować także serwis Spotify i nazwę playlisty.

Szafka RTV do domu – jak wybrać?

0
szafki RTV

Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać wybierając szafkę RTV do swojego domu. Po pierwsze, zmierz przestrzeń, w której znajdzie się szafka i upewnij się, że wybierzesz taką, która będzie pasować. Po drugie, zastanów się, jaki chcesz mieć styl szafki. Istnieje wiele różnych stylów dostępnych, więc poświęć trochę czasu na przejrzenie wszystkich opcji. Na koniec rozważ, jaki rodzaj budżetu masz na szafkę. Istnieje wiele różnych zakresów cenowych dostępnych, więc upewnij się, że znajdziesz taki, który mieści się w Twoim budżecie.

Tanie szafki RTV do salonu

Jeśli chcesz kupić tanią szafkę RTV do salonu, oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc. Po pierwsze, spróbuj poszukać szafki RTV, które są na wyprzedaży. Często można znaleźć dobre oferty na meble, które są odprawiane przez sklepy. Po drugie, spróbuj znaleźć tanie szafki RTV, które są wykonane z tańszych materiałów. Często zdarza się, że droższe szafki RTV są wykonane z lepszych jakościowo materiałów. Wreszcie, spróbuj znaleźć szafki RTV, które pochodzą z bezpłatną wysyłką. To często może zaoszczędzić sporo pieniędzy przy zakupie mebli online.

Czarna szafka RTV

Czarna szafka RTV może być świetnym dodatkiem do Twojej domowej konfiguracji rozrywki. Oto kilka wskazówek, jak w pełni wykorzystać możliwości nowego mebla:

1. Umieść swoją czarną szafkę RTV w centralnym miejscu w swoim salonie lub denku. Dzięki temu każdy będzie miał łatwy dostęp do telewizora i innych urządzeń elektronicznych.

2. Użyj półek swojej czarnej szafki RTV do przechowywania płyt DVD, konsoli do gier i innych mediów. Pomoże to utrzymać porządek w Twoim salonie lub pokoju dziennym.

3. Jeśli masz małe dzieci, rozważ dodanie kilku zabezpieczeń przed dziećmi do swojej czarnej szafki RTV. Pomoże to uchronić małe paluszki przed uszkodzeniem.

4. Wykorzystaj funkcje zarządzania kablami w swojej czarnej szafce RTV, aby utrzymać sznurki i kable w porządku i poza zasięgiem wzroku. Poprawi to wygląd Twojego salonu lub sypialni i zapobiegnie niebezpieczeństwu potknięcia.

Dach nad głową

0
Dach nad głową

Mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb do życia. Ze względów finansowych w dzisiejszych czasach nie jest prosto zaspokoić tę potrzebę każdego człowieka. Ceny mieszkań są bardzo wysokie, żeby więc zakupić własnościowe mieszkanie, wiele osób podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu.

Wynajem mieszkania

Młodzi ludzie, którzy rozpoczynają dorosłe życie, zanim zakupią własnościowe mieszkanie, często przez wiele lat muszą wynajmować lokum. Ceny za wynajem są bardzo zróżnicowane. Koszty wynajmu w większych miastach są znacznie wyższe niż opłaty w małych miejscowościach. Dlaczego więc tyle osób wybiera droższe życie w mieście? Wynika to zapewne z faktu, że łatwiej znaleźć tutaj lepiej płatną pracę, która pozwoli pokryć wszystkie koszty. Mieszkania wynajmowane w mieście często są lepiej wyposażone i urządzone. Deweloper Kimorent, oferuje na przykład mieszkania z wysokim poziomem wyposażenia. Jest ogromna różnica wynajmować mieszkanie w starej, zniszczonej kamienicy, a na nowym osiedlu. Jeżeli kwota opłat jest porównywalna, to wiadome jest, że każdy chętniej wybierze nowe, estetyczne i przyjemnie urządzone mieszkanko. Niestety koszty utrzymania i wynajmu mieszkania w miastach są tak wysokie, że mało którą młodą osobę rozpoczynającą dorosłe życie stać na to, żeby samodzielnie zamieszkać. Z tego względu w wielu mieszkaniach na wynajem mieszka ze sobą kilka przypadkowych, nieznających się osób. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z oddzielnymi, nieprzechodnimi pokojami. Dzięki temu, każdy mieszkaniec chociaż w swoim pokoju ma trochę prywatności. Trudniej jest wynająć kilku nieznającym się osobom mieszkanie z przechodnim albo otwartym, połączonym na przykład z kuchnią pokojem. Jeśli ten pokój miałby być częścią wspólną mieszkania, to nie ma problemu. Gorzej jeśli któraś z wynajmujących osób musiałaby mieszkać w tej otwartej przestrzeni.

Własnościowe mieszkanie

Ciężko jest całe życie mieszkać na wynajmie. Od czasu do czasu wszyscy zastanawiają się nad własnościowym mieszkaniem. Nie każdy ma możliwość zaciągnięcia kredytu na wiele lat, a tym bardziej, mało kto ma tyle pieniędzy, żeby kupić mieszkanie za gotówkę. W niektórych miastach jest możliwość postarania się o mieszkanie socjalne, komunalne lub tak zwane „mieszkanie do remontu”. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby z mniejszymi możliwościami finansowymi nabywają prawo do zamieszkania w danym lokum, muszą ponosić comiesięczne koszty, ale jest to dużo mniejsza kwota niż opłaty za wynajem. Takie mieszkanie nie jest jednak własnościowym mieszkaniem. Na rynku jest wiele mieszkań, które można zakupić i tym samym nabyć prawa własności. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny zawiera wiele ofert mieszkaniowych na sprzedaż. Każde z tych mieszkań różni się wielkością, lokalizacją i wyposażeniem. Te trzy czynniki mają wielki wpływ na wysokość ceny.

Czynniki wpływające na cenę mieszkania

Oczywiste jest, że szukając mieszkania przede wszystkim zwracamy uwagę na cenę, którą trzeba zapłacić za nieruchomość. Nikt jednak nie zdecyduje się na zakup mieszkania w fatalnej lokalizacji, w kiepskim stanie oraz w nieodpowiedniej dla rodziny wielkości mieszkania. Mieszkania dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane pod względem powierzchni użytkowej. Kawalerka jest świetną opcją dla osób w stanie wolnym albo jeśli jest troszkę większa, może posłużyć za przytulny kąt dla małżeństwa bez dzieci. Wieloosobowa rodzina, biorąc pod uwagę komfort życia, nie może zakupić do zamieszkania małej kawalerki. Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub chodziku nie może zamieszkać w mieszkaniu, w którym jest tak maleńka łazienka, że nie miałaby komfortu poruszania się po niej. Co więcej, dla osób niepełnosprawnych odpadają wszystkie oferty mieszkań na piętrze, w budynkach, w których nie ma windy. Jeśli chodzi o lokalizację, to często najdroższe są mieszkania w samym centrum miasta. Im dalej od centrum tym cena jest atrakcyjniejsza. Przykładowo, niedaleko miasta Wrocław są mieszkania Smolec, które są w bardzo korzystnej cenie. Okazuje się, że czasem lepiej zakupić dużo tańsze mieszkanie, zamieszkać parę kilometrów od miasta, i cieszyć się nowym lokum na świeżo powstałym osiedlu. Dojazd do miasta jest coraz bardziej sprawny. Często osoby próbujące się wydostać z centrum miasta, muszą poświęcić podobną lub nawet większą ilość czasu na dojazd do miejsca pracy, niż osoby mieszkające niedaleko miasta. Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na wysokość kwoty za nieruchomość jest jej stan wyposażenia. Mieszkania z rynku wtórnego, które są wyremontowane, zadbane są dużo droższe niż zniszczone, zużyte i wymagające remontu nieruchomości. Wiele osób wybiera jednak zakup mieszkania u dewelopera, ponieważ chce je urządzić według swojego gustu.
Potrzeba dachu nad głową jest czymś, co każdy chce zaspokoić na miarę swoich możliwości. W zależności od sytuacji finansowej część osób stara się o mieszkania z Urzędu, inni wynajmują mieszkanie, a jeszcze inni decydują się na zakup mieszkania własnościowego.

Szkło w mieszkaniu

0
Szkło w mieszkaniu

Szkło jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem w budownictwie oraz w aranżacji wnętrz. Różnego rodzaju szklane elementy występują w prywatnych mieszkaniach i domach, w firmach, w biurach, w hotelach, w urzędach, a nawet w instytucjach publicznych. Ze względu na swoje liczne zalety, ten materiał, znalazł zastosowanie w wielu miejscach wewnętrznych i zewnętrznych.

Gdzie można zastosować szkło?

Szklane elementy najczęściej spotykamy wewnątrz budynków, mieszkań lub domków. Nie ma chyba mieszkania, w którym nie znajdziemy chociaż jednego przedmiotu ze szkła. Najbardziej popularne jest oczywiście lustro. Ten niezbędny przedmiot, w którym przeglądamy się parę razy w ciągu dnia, znajduje się w praktycznie każdej łazience, a czasem nawet w przedpokoju, w sypialni i w salonie. W zależności od tego, jak jest urządzone pomieszczenie, to możemy zdecydować się między innymi na lustro stojące, w ramie lub bez ramy. Można wybierać wśród gotowych luster, a można skorzystać z usług firmy szklarskiej, takiej jak Binglass i wykonać lustro na specjalne zamówienie, które będzie idealnie pasować pod względem wyglądu i wymiaru do naszego mieszkania. Innym szklanym elementem w mieszkaniu może być prysznic. Jeśli ktoś zdecydował się na kabinę prysznicową zamiast wanny, to być może jest ona wykonana cała ze szkła albo ma szklane drzwi. Do realizacji projektu kabiny wykorzystuje się głównie szkło hartowane. Kabina prysznicowa nie musi być wykonana z przezroczystego szkła, można zamówić sobie na przykład szkło satynowe, piaskowane, barwione, z grafiką, witrażowe lub ornamentowe. W wewnętrznych pomieszczeniach szkło używane jest także jako szklane panele, blaty szklane lub meble szklane. Szklane panele i blaty są świetnym rozwiązaniem w miejscach, w których zależy nam na higienicznych warunkach. Łatwo je wyczyścić i zadbać o to, żeby było bez jakichkolwiek resztek, plam i innych zabrudzeń.

Nietypowe rozwiązania szklane

W takich miejscach jak kabina prysznicowa, lustro czy nawet panel ścienny nie dziwimy się, że występuje tam szkło. Więcej wątpliwości budzi szklana balustrada, ścianka szklana, a już całkiem szklane schody. Szkło kojarzy się z kruchym materiałem, więc może nie wzbudzać naszego zaufania w tego rodzaju zabudowach. Okazuje się jednak, że oprócz tego, że szkło jest atrakcyjne pod względem wizualnym oraz łatwe w czyszczeniu, to jest bardzo dobrym rozwiązaniem na optyczne powiększenie i co za tym idzie, na rozjaśnienie wnętrza. Ścianka szklana jest często stosowana w niewielkich mieszkaniach, w których chodzi o wizualne zachowanie przestrzeni. Najbardziej nietypowym wykorzystaniem szkła mogłoby się wydawać zastosowanie ich do wykonania schodów. W niektórych projektach szkło jest wykorzystane jako materiał zarówno na stopnie, jak i balustradę, a w innych, zamawiający połączyli drewniane lub metalowe stopnie ze szklaną balustradą. Poza tym szkło znalazło swoje zastosowanie w produkcji drzwi. Tego rodzaju drzwi niekoniecznie muszą być wykonane z przezroczystego szkła. Większym zainteresowaniem cieszą się drzwi wykonane ze szkła matowego, satynowego, grawerowanego, witrażowego lub ornamentowego.

Zastosowanie szkła na zewnątrz budynku

Wspominaliśmy już o balustradach wewnętrznych, ale zewnętrzne balustrady na balkon lub taras wyglądają równie efektownie. Dzięki ich zastosowaniu masz pewność, że pasują one do każdego budynku, zarówno do nowoczesnej budowli, jak i starej kamienicy. Dość dużym powodzeniem cieszą się również estetycznie wykonane szklane daszki, które nie zaburzają wyglądu całej konstrukcji budowli, a zapewniają ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Korzystając z własnego, indywidualnego projektu można wybrać grubość i kolor szkła oraz wielkość daszku, dzięki czemu będziemy mieli daszek, który zaspokoi nasze oczekiwania i potrzeby.

Szkło używane do wykonania projektów

Chociaż szkło może się wydawać kruchym, nietrwałym materiałem, to okazuje się, że nowoczesne procesy technologiczne sprawiły, że są bardzo trwałe rodzaje szkła. Przykładem może być szkło hartowane. Dzięki swoim właściwościom ma ono wszechstronne zastosowanie, nie tylko wewnątrz budynku, ale także na zewnątrz. Jest ono między innymi odporne na zarysowania, co sprawia, że świetnie nadaje się jako materiał na blaty lub schody. Ma dużą odporność na zmiany temperatur, dzięki czemu cieszy się powodzeniem jak budulec do balustrad zewnętrznych albo daszków szklanych. Poza tym, szkło hartowane, dzięki temu, że składa się z co najmniej dwóch tafli szkła połączonych ze sobą specjalistyczną folią, jest po pierwsze odporne na stłuczenia, a po drugie, nawet gdyby się zbiło, to kruszy się na kawałki z zaokrąglonymi krawędziami. Te zalety przyczyniają się do tego, że ścianka działowa, kabina prysznicowa albo drzwi szklane wykonane z hartowanego szkła, są bezpiecznym rozwiązaniem, nawet w mieszkaniu, w którym są małe dzieci.

Szkło jest chętnie wykorzystywane do produkcji wielu szklanych rozwiązań. Coraz więcej osób przekonuje się, że szkło jest ponadczasowym elementem dekoracyjnym. Jeśli produkt jest wykonany z bardzo dobrej jakości szkła, to będziemy mogli się nim cieszyć przez wiele lat.

Opakowania Airless – zastosowanie w kosmetologii

0
Opakowania Airless

W kosmetologii pierwsze skrzypce zawsze grała funkcjonalność. Dzięki temu producenci kosmetyków wprowadzają na rynek coraz to bardziej ergonomiczne rozwiązania. Swoistym kamieniem milowym było stworzenie opakowań airless, które — jak sama nazwa wskazuje — ograniczają dopływ świeżego powietrza do kosmetyku.

Czym w kosmetologii są opakowania airless?

Pod nazwą airless kryją się opakowania, których zadaniem jest ograniczenie podaży tlenu do kosmetyku. Ich konstrukcja jest bardzo prosta i składa się z górnej pompki i dolnego zaworu tłoczącego. Tak skonstruowany mechanizm stale przepycha substancję kosmetyku ku górze i jednocześnie odcina ją od bezpośredniego działania powietrza (utleniania). Opakowania te sprawdzają się zwłaszcza w przypadku łatwo psujących się kosmetyków. Butelki airless to doskonałe rozwiązanie dla różnego rodzaju kremów i balsamów, które w normalnych warunkach ulegałyby szybkiej degradacji. Widać to na przykładzie kosmetyków zamykanych w słoiczkach, które psują się znacznie szybciej niż ich szczelnie zamykane odpowiedniki.

Zalety opakowań airless

Prosta konstrukcja opakowań airless ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście mniejsza podatność na utlenianie kosmetyku. Szacuje się, że dzięki ograniczeniu dostępu tlenu niektóre preparaty zachowują swoją pierwotną konsystencję nawet o 15 procent dłużej. Opakowanie airless zapobiega też namnażaniu się bakterii przenikających z powierzchni palców do wnętrza pojemnika. Brak dostępu świeżego powietrza sprawia również, że kosmetyk jest aplikowany w jednolitych porcjach. Pozwala to na bardziej oszczędne gospodarowanie produktem.

Nowa odsłona opakowań airless

Z roku na rok powstają coraz to nowsze i bardziej udoskonalone modyfikacje opakowań airless. Niektóre z nich są skonstruowane w taki sposób, aby znajdujący się w środku kosmetyk nie miał styczności z plastikowym opakowaniem. W tym celu wprowadza się do jego wnętrza specjalny woreczek z produktem, który na skutek naciskania pompki automatycznie przeciska kosmetyk do otworu dozującego. Na stronie meping.pl można znaleźć ciekawe przykłady opakowań airless, które zaskakują pomysłowością, ale też funkcjonalnością i prostotą obsługi. Na marginesie warto dodać, że ostrożne prognozy mówią o tym, iż w 2024 roku rynek tychże opakowań osiągnie wartość 6,34 miliarda dolarów.

Opakowania kosmetyczne ograniczające dostęp świeżego powietrza do kosmetyku to przykład na to, że nawet najdrobniejsze i na pozór niewielkie zmiany, mogą przynieść zaskakujące efekty w postaci gwałtownego wzrostu sprzedaży.

Jak budować dom, by zminimalizować koszty ogrzewania?

0
Jak budować dom, by zminimalizować koszty ogrzewania

Jesteś na etapie planowania budowy domu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy technologie pozwalające na oszczędne ogrzewanie.

W dobie nieustannie rosnących cen węgla oraz gazu coraz więcej osób zastanawia się jak zbudować instalację grzewczą, aby przez kolejne lata jak najmniej płacić za ogrzewanie domu. Kwestię tą warto dobrze przemyśleć nawet jeszcze przed projektowaniem budynku, ponieważ nawet projekt architektoniczny ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne domu. Dawniej niemal nikt nie zastanawiał się nad tym, jak dużo będzie trzeba spalać paliwa, by ogrzewać dom. Obecnie kwestia ta nabiera coraz większego znaczenia – nie tylko ze względu na wysokie ceny paliw, ale także z uwagi na ich coraz słabszą dostępność. A warto pamiętać, że dom buduje się na dziesięciolecia lub nawet na kilka pokoleń. Warto zatem podejść do tej inwestycji z dużym namysłem. W tym artykule omówimy pokrótce sposoby na oszczędne ogrzewanie domu.

Maksymalne ocieplenie budynku oraz profesjonalny projekt

Korzystając z systemu termowizji łatwo można zobaczyć jak wiele starych domów jednorodzinnych jest wadliwie zbudowanych – nieumyślnie stworzone zostały tzw. mosty termiczne przez które rokrocznie tracone są ogromne ilości energii cieplnej. Nowoczesne projekty architektoniczne są tworzone tak, aby zminimalizować tego typu wady projektowe. Energooszczędność budynku w dużej mierze zależy już nawet od samej bryły budynku. Domy pasywne, czyli takie, w których zapotrzebowanie na energię cieplną ograniczone jest do bezwzględnego minimum niejednokrotnie mają kształt półkuli. Oczywiście większości inwestorów nie stać na stworzenie takiego indywidualnego projektu, niemniej można zastosować inne również energooszczędne rozwiązania. Na przykład wiadome jest, że mniej energii cieplnej zużywają domy piętrowe oraz z poddaszem użytkowym niż domy parterowe ze względu na mniejszą powierzchnię dachu. Mniejsze nakładów finansowych potrzebnych jest również na ogrzewanie domów z głębokim podpiwniczeniem (grunt stanowi znakomitą dodatkową izolację). Przykłada się również ogromną wagę do optymalnego docieplenia budynku, tak by ograniczyć straty ciepła poprzez ściany zewnętrzne.

Pompy ciepła i odnawialne źródła energii

W drugiej połowie ubiegłego wieku stworzono szereg technologii pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nie musimy być zdani jedynie na korzystanie z energii ukrytej w paliwach kopalnych, chociaż to prawda, że z tych korzysta się najłatwiej. Świadomość, że energia jest ukryta wszędzie wokół nas, skłoniła naukowców do szukania metod korzystania z niej na różne sposoby. Obecnie powszechne jest już wykorzystywanie energii słonecznej w panelach fotowoltaicznych (energia elektryczna) oraz kolektorach słonecznych (transformacja energii słonecznej na energię cieplną). Natomiast dzięki pompom ciepła możliwe jest transportowanie energii cieplnej z otaczającego nas powietrza lub gruntu do wewnątrz ogrzewanego budynku. Jak dowiedzieliśmy się od pracowników firmy hydraulicznej Buderus Inserw szczególnie w okresie ostatnich miesięcy intensywnie wzrosło zainteresowanie pompami ciepła, które pozwalają na niezwykle oszczędne ogrzewanie budynków. Z powodzeniem wykorzystuje się je do ogrzewania zarówno domów jednorodzinnych jak i wielkopowierzchniowych budynków firmowych.

Jak działa pompa ciepła? Jest to urządzenie, które co do zasady, działa tak jak każda lodówka. Ciepło jest transportowane z jednego pomieszczenia do drugiego – w przypadku lodówki, z jej wnętrza na zewnątrz. Łatwo można przeprowadzić prosty eksperyment, który pozwoli namacalnie zaobserwować to zjawisko. Wystarczy przyłożyć dłonie do zewnętrznych bocznych ścian lodówki – są one ciepłe. Jest to właśnie energia cieplna przetransportowana z wnętrza urządzenia. Pompa ciepła działa na takiej samej zasadzie. Na przykład powietrzna pompa ciepła, dosłownie transportuje energię cieplną z powietrza na zewnątrz budynku, do jego wnętrza. Urządzenia tego typu mogą pozyskiwać taką darmową energię nawet przy ujemnych temperaturach.
Pompa ciepła w kuchni
Pompa ciepła w kuchni

System rekuperacji

Chociaż rekuperatory nie są urządzeniami grzewczymi, mają ogromny wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. O ile urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii pozwalają na oszczędne pozyskiwanie energii cieplnej, o tyle rekuperacja pozwala na jej optymalne wykorzystywanie. Rekuperacja jest to w zasadzie wentylacja mechaniczna wzbogacona o system odzysku ciepła. W tradycyjnych instalacjach wentylacji ogrzane zużyte powietrze jest usuwane z budynku wraz ze zmagazynowaną w nim energią cieplną. Rekuperacja pozwala natomiast na jej odzyskiwanie. Jak czytamy na stronie dystrybutora rekuperatorów system jest projektowany tak, aby wytłaczane z budynku ciepłe zużyte powietrze podgrzewało powietrze wtłaczane do budynku. Dzięki temu świeże powietrze trafia do wnętrza domu już wstępnie podgrzane, co sprawia, że urządzenie grzewcze ma dużo mniej pracy. Sprawnie funkcjonująca rekuperacja znacząco przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną w domu.

Chociaż montaż systemu rekuperacji wiąże się z poniesieniem pewnych niemałych kosztów, oszczędności wynikające z takiej inwestycji są naprawdę spore – szczególnie przy utrzymujących się tak wysokich cen surowców energetycznych.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem TanieReku.pl.

Sushi to popularne, zdrowe i tradycyjne japońskie danie

0
sushi

Sushi to danie, które powstało w Japonii, ale od tego czasu rozprzestrzeniło się na cały świat. Składa się z ryżu, zwykle gotowanego z solą i cukrem, w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak ryby lub owoce morza, warzywa, a czasem owoce.

Sushi to jedno z najpopularniejszych dań japońskich ze względu na swój niepowtarzalny smak i zdrowe składniki. Jest spożywany od wieków jako sposób na przechowywanie żywności podczas długich okresów pokoju. Najpopularniejszymi rodzajami sushi są nigiri-zushi (sushi prasowane), maki-zushi (sushi zwijane) i temaki-zushi (sushi ręcznie zwijane).

Sushi Łomianki – znajdziesz u nas wiele zestawów sushi, przygotowanych przez sushimasterów z wieloletnim i niezwykle bogatym doświadczeniem.

Sushi to popularne, zdrowe i tradycyjne japońskie danie, które można przygotować z wielu różnych składników.

Sushi to jedna z najpopularniejszych japońskich potraw. Jest to rodzaj kuchni japońskiej, która składa się z ryżu, doprawionego octem lub sosem sojowym i doprawionego cukrem lub mirinem. Danie często zawiera owoce morza, warzywa, a czasem owoce, takie jak awokado lub ogórek. Istnieje wiele rodzajów dań sushi, które różnią się smakiem i składnikami.

W Japonii istnieje wiele odmian sushi, ale stało się ono rozpoznawane na całym świecie jako rodzaj pożywienia. Sushi stało się również popularne na całym świecie, ponieważ jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Sushi to japońska potrawa, którą można przygotować ze składników takich jak ryż, sos sojowy, tuńczyk, wodorosty i awokado. Może służyć jako przystawka lub danie główne.

Sushi to jeden z najpopularniejszych rodzajów jedzenia w Japonii. Jest spożywany w porze lunchu w Japonii i zwykle składa się z ryżu zmieszanego z octem i solą, aby był lepki i słony, a następnie posypany suszoną rybą (taką jak sardynka), marynowanymi warzywami (takimi jak ogórek) i/lub surową rybą (takich jak łosoś).

Sushi odnosi się również do skomplikowanego przygotowania ugotowanego ryżu na małe kawałki uformowane w kulki lub cylindry zwane bułeczkami maki. Nazwa sushi pochodzi od czasownika „prasować”, który opisuje sposób, w jaki ryż jest prasowany obiema rękami w te kształty

Sushi to japońska potrawa składająca się z ryżu i wielu innych składników, takich jak ryby czy warzywa. Można podawać z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirem.

Sushi to japońska potrawa składająca się z ryżu i wielu innych składników, takich jak ryby czy warzywa. Można podawać z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirem. Termin sushi odnosi się do użytego w nim ryżu octowego.

Sushi to rodzaj kuchni japońskiej. Jest zrobiony z ryżu, sosu sojowego, tuńczyka i innych składników, które zwykle występują w oceanie.

Sushi to rodzaj kuchni japońskiej, która powstała w Azji Południowo-Wschodniej w VI wieku. Japonia przyjęła sushi i dostosowała je do swojej kultury, co doprowadziło do rozpowszechnienia się jego popularności w Japonii.

Istnieje wiele różnych rodzajów sushi w zależności od użytych składników i sposobu ich przygotowania. Niektóre z najpopularniejszych rodzajów to maki rolls, nigiri i hand rolls. Sushi może być podawane jako przystawka lub jako danie główne.

Interesujesz się marketingiem internetowym? Dowiedz się ile kosztuje skuteczne pozycjonowanie stron Łódź.

Sushi to popularne japońskie danie, często podawane jako przystawka lub posiłek. Jest zrobiony z ryżu, ryb i innych owoców morza.

Sushi stało się kuchnią globalną od czasu jej wprowadzenia do świata zachodniego w XIX wieku. Odnotował również wzrost popularności ze względu na korzyści zdrowotne i łatwość przygotowania.

Istnieje wiele rodzajów sushi, które różnią się składnikami, metodami przygotowania i odmianami regionalnymi.

Meble do sypialni dla każdego

0
Meble do sypialni dla każdego

Sypialnia to jedno z najważniejszych przestrzeni w domu. Po dniu pełnym obowiązków, każda osoba powinna mieć pokój w którym może całkowicie się rozluźnić i zapomnieć o wszystkich swoich zmartwieniach. Zazwyczaj tą przestrzenią jest właśnie sypialnia. Jednakże kluczowe w osiągnięciu relaksu jest zapewnienie, że sypialnia jest odpowiednio urządzona.

Priorytetem podczas urządzania sypialni zawsze powinien być komfort. Oznacza to staranny wybór nie tylko mebli, ale także kolorów na ścianach i dodatków, które pozytywnie wpływają na samopoczucie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie się rozluźnić w sypialni i wypoczywać każdej nocy. Pierwszym krokiem zawsze jednak jest zakup mebli. Jakie meble do sypialni kupić? Dużo osób się nad tym zastanawia, zwłaszcza że w obecnej chwili na rynku polskim nie brakuje wyboru. Meble do sypialni są dostępne w ofercie bardzo wielu producentów. Nie każdy z nich jednak oferuje tak wysoką jakość, co meble Comforteo Łęka Opatowska.

Meble Comforteo Łęka Opatowska

Meble te zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby zapewnić pełnię komfortu, a także największy wybór. Nawet sama nazwa tej serii meblowej pokazuje, że komfort był najważniejszy podczas jej projektowania. Z myślę o tym, wszyscy projektanci postawili na rozwiązania, które zapewniają najlepszy wypoczynek nocny. Nie brakuje tam nowoczesnych dodatków, które obecnie są modne przy urządzaniu sypialni.

Wszystkie meble do pokoju marki Comforteo Łęka Opatowska są tworzone z materiałów najwyższej jakości. To wysoka jakość jest kolejnym powodem dla którego warto jest wkładać swoje pieniądze w te meble. Dzięki tej jakości wiadomo bowiem, że jest to inwestycja na wiele lat, a meble te nie będą ulegać łatwemu zniszczeniu nawet podczas intensywnego użytkowania. Dlatego też jeżeli kogoś interesuje największy wybór mebli Comforteo Łęka Opatowska to na pewno powinien zapoznać się ze stroną internetową tej marki. Każdy kto szuka świetnych mebli do sypialni na pewno będzie wdzięczny, że dowie się więcej na temat tej marki.

Jak inwestować w akcje z całego świata?

0
Jak inwestować w akcje z całego świata

Inwestowanie na giełdzie to jeden z ciekawszych sposobów na osiągnięcie wolności finansowej i tak istotnej dla każdego z nas niezależności w obszarze podejmowania decyzji. Początkujący inwestor, interesujący się akcjami kiedyś musiał zadowolić się jedynie rodzimą Giełdą Papierów Wartościowych. Dzisiaj jednak perspektywy są znacznie większe, a my możemy inwestować w instrumenty z całego świata.

Zobacz też