Zalety fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne to najtańszy sposób na pozyskanie darmowej energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Z tego względu fotowoltaika przeznaczona jest przede wszystkim dla odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych. Już po kilku latach inwestycja się zwraca i prąd jest całkiem za darmo.

Na czym polega fotowoltaika?

Do pozyskiwania energii słonecznej służą dwa systemy:

  • panele solarne,
  • panele fotowoltaiczne.

Panele solarne służą do zamieniania energii słonecznej w energię cieplną, są dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów pozyskania ciepłej wody i wspomagania systemu centralnego ogrzewania w okresie zimowym. Dzięki temu cena ogrzewania jest znacznie niższa.

Bardziej zaawansowaną technologią jest fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, którą można wykorzystać zarówno do uruchamiania różnych urządzeń elektrycznych (pralka, lodówka, odkurzacz, itp.) oraz centralnego ogrzewania. Ze względu na budżet domowy to najbardziej optymalne rozwiązanie.

W okresie letnim nadmiar zgromadzonej energii przesyłany jest do zakładu energetycznego, w okresie zimowym, kiedy energii słonecznej jest znacznie mniej, można uzupełnić niedobory energii po preferencyjnych cenach.

Montaż fotowoltaiki – co jest najważniejsze

Przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych trzeba przede wszystkim obliczyć ich moc i ilość. Robi się to na podstawie zainstalowanych i używanych w domu urządzeń elektrycznych oraz na podstawie rachunków płaconych za ostanie pół roku. Oczywiście trzeba przewidzieć pewną rezerwę. Doświadczona firma potrafi zrobić to optymalnie. Nadmiarowe wyliczenia powodują dodatkowe koszty w postaci paneli, niedoszacowanie wiąże się koniecznością dopłat za energię zużytą ponad ustalone limity.

O wydajności systemu decyduje montaż fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne powinny być umieszczone na dachu od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej. Wydajność paneli będzie wtedy największa. Panele można montować także na ścianie budynku lub na ziemi. Trzeba także zadbać, by panele nie były zacieniane przez drzewa lub inne obiekty. Nawet niewielkie zacienienie może spowodować wyłączenie całego panelu i zmniejszenie wydajności całego systemu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here