Jak chronić dane osobowe przy e-mail marketingu

0

Większość, bo według badań aż 89%, właścicieli sklepów internetowych w swojej działalności wykorzystuje e-mail marketing, uważając go za jedną z najlepszych metod dotarcia do klientów. Jednak sięganie po dane klientów do celów marketingowych oraz tworzenie własnej bazy klientów wiąże się z licznymi obowiązkami.

3 rzeczy, które powinieneś zrobić i wiedzieć, jeśli chcesz założyć sklep internetowy

0

Sklep internetowy jest niezwykle łatwo założyć, wbrew temu, co nam się wydaje. Musimy jednak podejść do całej sprawy poważnie i pamiętać o kilku rzeczach. Jakich? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

1. Mądrze wybierz oprogramowanie, na którym będzie opierał się twój sklep.
Jest to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musisz podjąć. Pamiętaj, że prawdopodobnie nie zmienisz wybranego systemu w ciągu kilku lat. Przy decyzji kieruj się popularnością oprogramowania, opiniami o nim oraz poziomem nowoczesności. Przestarzałe systemy zawierają dużo błędów oraz są niewygodne w użytkowaniu.

2. Zrób przegląd konkurencji.
Poszukaj sklepów zajmujących się sprzedażą artykułów z tej samej branży, którą ty się zajmujesz. Możesz uczyć się na ich błędach oraz sukcesach. Zastanów się, czego brakuje ci w tych sklepach i sam wprowadź tę rzecz u siebie. Spodobało ci się coś, co tam znalazłeś? Zastosuj to w twoim biznesie. Doceniaj to, że masz w swojej branży konkurencję – pozwoli ci ona zaoszczędzić mnóstwo czasu i porażek, które pojawiłyby się, gdybyś miał uczyć się na własnych błędach.

3. Bądź wyjątkowy.
Jeśli chcesz, by twoja sprzedaż wyniosła się ponad przeciętną, musisz sprawić, by twój sklep również był wysoko ponad przeciętną. Jak to zrobić? Po pierwsze: szata graficzna. Zdecydowana większość z nas to wzrokowcy. Jako ludzie jesteśmy prości: pierwsze wrażenie jest dla nas bardzo ważne i jeśli wygląd czegoś nas przyciągnie, jesteśmy skłonni pozostać tam na dłużej. Dlatego warto zadbać o to, żeby szata graficzna sklepu naprawdę cieszyła oko. Po drugie: wyjątkowe opisy produktów. Nie kopiuj opisów z innych stron. Jeśli już kopiujesz, koniecznie dodaj coś od siebie – coś, co zaciekawi potencjalnego klienta.

Oczywiście, żeby założyć sklep internetowy musisz mieć jeszcze większą wiedzę na ten temat, ale powyższe zasady dadzą ci pewną podstawę. Powodzenia!

Dobre oprogramowanie sklepu internetowego – jakie wybrać?

0

Każdy, kto przynajmniej interesował się zakładaniem sklepu internetowego, zdaje sobie sprawę, że jego oprogramowanie jest niezwykle ważne. Tworzy ono pewną podstawę do jego funkcjonowania. Co więcej, wybór oprogramowania jest tym ważniejszy, że prawdopodobnie nie będziemy mogli go zmienić w ciągu kilku lat od założenia sklepu. Rynek obfituje w mnóstwo możliwości, zarówno platformy płatne, jak i darmowe. Oczywiście, żeby wybrać mądrze, musisz nie tylko dokładnie przeczytać opisy oprogramowań, ale również poczytać opinie, popytać ich użytkowników. Żeby ci jednak odrobinę pomóc, poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych i jednocześnie najlepszych systemów. Żeby ułatwić ci wybór, podzieliliśmy je na darmowe oraz te, za których użytkowanie musisz płacić.

Systemy darmowe.
Czyli tak zwane gotowce. Są znakomite dla początkujących, ponieważ nie tylko nie wymagają żadnych opłat, ale są również niezwykle łatwe w użytkowaniu. Żeby zacząć je stosować, wystarczy pobrać i zainstalować na własnym serwerze.

1. PrestaShop
Jest to jedno z najpopularniejszych oprogramowań, najczęściej wybierane przez początkujących. Nic dziwnego, w końcu jego obsługa jest niezwykle łatwa. Co więcej, PrestaShop bardzo łatwo rozszerzyć i rozbudować, ponieważ moduły nie ingerują w kod.

2. Magento
Również jest to bardzo popularny system, jednak nie taki łatwy, jak wcześniej wspomniany PrestaShop. Cechuje się większym zaawansowaniem, więc jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie sklepów internetowych, lepiej zacznij od PrestaShop. Jednak Magento jest bardziej rozbudowany i daje większe możliwości.

Systemy płatne.
Żeby z nich korzystać, musisz uiścić opłatę. W zależności od sklepu wnosi się ją jednorazowo, raz miesięcznie lub rocznie. Jeśli chodzi o te systemy, polecamy jeden, zdecydowanie najlepszy:

Shoper
Jest to niezwykle dobrze rozbudowane oprogramowanie. Co wyróżnia je na tle innych to fakt, że posiada ponad dwieście pięćdziesiąt wbudowanych funkcji. Shoper bije pozostałe systemy na głowę.

Powyższe zestawienie oprogramowań powinno ci znacząco pomóc w jego wyborze. Zatem, do dzieła!

Reklama – co zrobić, by była skuteczna?

0

Reklama to potężne narzędzie, które może sprawić, że twoja marka, firma czy sklep dotrze do bardzo szerokiej grupy odbiorców, a ty zyskasz dużą popularność. Jest to dobry sposób na uzyskanie rozgłosu, jednak żeby korzystać z dobrodziejstw reklamy, trzeba wiedzieć jak jej używać. Poniżej przedstawiamy dwa spośród wielu sposobów, w jaki możesz skutecznie się zareklamować.

1. Marketing szeptany
Jest to bardzo efektywna metoda na rozsławienie firmy. Nie tylko przynosi niesamowite rezultaty, ale również nie wymaga dużego nakładu finansowego. Ale na czym właściwie polega marketing szeptany? Jest to bardzo proste, a jak wiadomo, najprostsze rozwiązania przynoszą najlepsze efekty. Najkrócej mówiąc, polega on na zostawianiu śladów twojej firmy na forach internetowych, blogach czy portalach. Do tego celu najlepiej jest wynająć osobę, która się w tym specjalizuje, ponieważ tego typu marketing jest czasochłonny, a ludzie się nim zajmujący zwykle pobierają bardzo niskie opłaty. Warto też pamiętać, by dana osoba naprawdę znała się na rzeczy, by jej wzmianki o tobie zostawiane w sieci brzmiały naturalnie i by nikt się nie domyślił, że jest to opłacona reklama.

2. Social media
Social media w dzisiejszych czasach odgrywają bardzo dużą rolę. Jest to właściwie drugi świat, w którym niemal każdy z nas spędza olbrzymią ilość czasu. Jak głosi popularne stwierdzenie: nie masz facebooka – nie istniejesz. Odnosi się to również do świata biznesu. Łatwo zauważyć, że firmy, które cieszą się rosnącą popularnością, które odnoszą sukcesy, cechują się dużą aktywnością w social media: dodają mnóstwo postów na facebooku, wchodzą w komentarzach w interakcje z potencjalnymi klientami, regularnie wrzucają zdjęcia swoich produktów na instagrama. Warto więc uczyć się od tych firm i zwiększyć swoją aktywność na przeróżnych portalach.

Oczywiście, świat reklamy jest olbrzymi, a sposobów na nią mnóstwo. Jednak powyższe dwa dadzą ci pewność, że znacząco zwiększysz swoją popularność. Powodzenia!

Jak napisać porządny opis produktu do sklepu internetowego?

0

Każdy, kto przynajmniej planuje założenie sklepu internetowego zdaje sobie doskonale sprawę z tego, jak ważny jest opis oferowanych w nim produktów. W końcu to on przekonuje potencjalnego klienta do zakupu akurat w naszym sklepie. Niestety, wiedza o wadze opisu a umiejętność jego napisania to dwie różne rzeczy. Wielu z nas nie potrafi pisać dobrych opisów, przez co nie zdobywa uwagi konsumentów. W poniższym artykule zamieszczamy zatem porady, które sprawią, że trudno będzie odwrócić uwagę od oferowanych przez ciebie produktów.

1. Nie ukrywaj prawdy.
Możesz pisać wyśmienite opisy zachwalające produkt, możesz zdobyć dzięki temu setki klientów, ale czy naprawdę warto to robić, żeby później zdobyć również negatywne opinie i etykietkę oszusta? Jeśli wciąż się zastanawiasz – nie, nie warto. Jeśli twój produkt ma jakieś wady, napisz o nich. Nie bój się, że przez to opis będzie miał negatywny wydźwięk. Jeśli obok jednej wady opiszesz mnóstwo zalet, przykryją one wszelkie niedoskonałości produktu. A klient nie będzie miał prawa do bycia niezadowolonym, ponieważ napisałeś, że twój produkt nie jest idealny.

2. Działaj na emocje.
Ludzie lubią, gdy traktuję się ich indywidualnie. Pragną też wiedzieć, jakie dana rzecz przyniesie im korzyści. Zatem wykorzystaj ten fakt i zamiast skupiać się tylko i wyłącznie na produkcie, przenieś swoją uwagę na konsumenta. Co klient zyska dzięki danej rzeczy? Jaka będzie dla niego korzyść? Produkt sprawi, że jak się będzie czuł? Zadawaj sobie te pytania i odpowiedzi na nie zamieść w opisie. Zamiast pisać, że sukienka ma bardzo ładny krój, napisz: będziesz wyglądała w niej zjawiskowo, a twoja figura będzie przyciągać spojrzenia i kusić. W końcu każda kobieta tego oczekuje od swoich ubrań!

To tylko dwie porady, a mają one olbrzymi wpływ na jakość opisów. Nie wierzysz? Wypróbuj!

Jak promować sklep internetowy na Facebooku?

0

W dzisiejszych czasach żaden sklep internetowy pragnący rozwijać swoją działalność nie może omijać szerokim łukiem mediów społecznościowych, które są znakomitym narzędziem marketingowym dostępnym na dobrą sprawę dla wszystkich. Spośród nich zdecydowany prym wiedzie Facebook, dlatego też firmowy fanpage to już nie kaprys, a w zasadzie konieczność. W jaki sposób promować sklep na tym właśnie portalu i na co zwracać przy tej okazji uwagę?

Zalety posiadania fanpage’a na Facebooku

Facebook to obecnie najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie umożliwiający m. in. tworzenie fanpage’ów – czyli stron mających na celu promowanie konkretnych firm, osób, wydarzeń, marek etc. Jakie korzyści dla sklepu online płyną z posiadania fanpage’a? Można tu wskazać kilka aspektów.
• Fanpage pomaga w pozyskiwaniu nowych odbiorców – osoby, które są fanami strony, chętniej robią zakupy w sklepie.
• Fanpage jest niezwykle pomocny w procesie budowania pozytywnego wizerunku firmy i kreowania u klientów świadomości marki.
• Treści publikowane na fanpage’u mogą mieć naprawdę ogromny zasięg, co wynika z kilku kwestii – w tym z popularności Facebooka, ilości poślubień fanpage’a i paru innych ważnych przesłanek, o których będzie jeszcze mowa w dalszej części artykułu.
• Założyć fanpage’a może każdy, kto korzysta z Facebooka, przy czym prowadzenie i aktualizowanie takiej strony nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
• Za pośrednictwem fanpage’a sklep online może prowadzić sprzedaż, za co przez Facebook nie są pobierane żadne opłaty. Podobnie jak i założenie takiej strony nic nie kosztuje.

Jak założyć fanpage dla sklepu? Oto kolejne kroki.
• Na początek należy założyć prywatne konto na Facebooku. Koniecznie musi być ono zarejestrowane na osobę fizyczną.
• Po zalogowaniu się na powyższe konto trzeba przejść do zakładki „utwórz stronę” – wystarczy w tym celu kliknąć w strzałkę znajdującą się na pasku obok ikonki kłódki oznaczającej kontrolę prywatności, a rozwinie się lista, gdzie figuruje stosowna zakładka.
• Konfiguracja fanpage’a polega na:
– podaniu podstawowych informacji o stronie, w tym na zamieszczeniu jej adresu,
– załadowaniu zdjęcia profilowego,
– dodaniu fanpage’a do ulubionych, dzięki czemu z poziomu prywatnego profilu dostęp do strony będzie znacznie łatwiejszy,
– określeniu preferowanej grupy odbiorców strony.
Warto przy tej sposobności zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, a mianowicie odnoszącą się do możliwości, jakie stwarza oprogramowanie sklepu. Powinno posiadać ono specjalny moduł do utworzenia sklepu na Facebooku. Obecnie opcja ta jest właściwie standardem, niemniej przy wyborze oprogramowania dobrze jest mieć to na względzie.

Prowadzić fanpage samodzielnie czy zlecić to profesjonalistom?

Jeden z najczęściej pojawiających się dylematów dotyczących prowadzenia firmowego fanpage’a sprowadza się do pytania: robić to we własnym zakresie czy zlecić komuś? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Samodzielne prowadzenie strony na Facebooku to niższy koszt – zwłaszcza na początku, gdy sklep dopiero rozpoczyna działalność. Jednakże w miarę upływu czasu, gdy przybywa fanów, pewne kwestie stają się coraz trudniejsze do ogarnięcia i pochłaniają zdecydowanie więcej czasu. Dlatego też skorzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie jest jak najbardziej wskazane. Zajmujące się tym firmy dysponują oprogramowaniem do organizowania akcji marketingowych oraz mają spore doświadczenie w prowadzeniu firmowych stron na Facebooku.

Podstawowe zasady skutecznego prowadzenia fanpage’a

Jak efektywnie prowadzić fanpage’a, by liczba fanów systematycznie rosła, a posty osiągały coraz większy zasięg? Oto garść przydatnych wskazówek.
• Najważniejsza jest systematyczność. Posty muszą być publikowane regularnie i z dość dużą częstotliwością. W przeciwnym razie Facebook „tnie” zasięg. Warto też pamiętać o tym, że w kontekście facebookowych algorytmów największą wartość mają udostępniane posty, a w dalszej kolejności komentowane. Najmniej wartościowe z punktu widzenia Facebooka są same lajki. Opłaca się zatem zachęcać fanów do dyskusji.
• Osoby lubiące stronę powinny być za jej pośrednictwem na bieżąco informowane o promocjach w sklepie i pojawiających się w nim nowościach. Mile widziane przy tej okazji są rozmaite promocje – np. upusty na nowe produkty czy darmowa wysyłka.
• Organizowanie konkursów przysparza stronie wielu polubień, jednakże w tym obszarze trzeba przestrzegać zasad narzucanych przez Facebook. Inaczej może dojść nawet do zablokowania strony przez administrację portalu. Nie wolno m. in. uzależniać udziału w konkursie od ilości komentarzy czy lajków na stronie, informować o wygranej w prywatnych wiadomościach czy pisać, że zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze losowania – do przeprowadzania losowań potrzebne są specjalne uprawnienia etc. Jeśli konkursowi towarzyszy gromadzenie danych osobowych, uczestnicy muszą być o tym fakcie poinformowani – w tym celu najlepiej jest stworzyć odrębny regulamin.
• W zdobywaniu fanów pomagają płatne kampanie, które można zorganizować nawet stosunkowo niewielkim kosztem, określając ich parametry w taki sposób, by były zgodne z profilem sklepu i jego oczekiwaniami. Promować można zarówno cały fanpage, jak i poszczególne posty.

Jak prowadzić sklep internetowy, by odnosił sukcesy?

0

Prowadzenie sklepu internetowego wbrew pozorom nie jest trudne. Istnieje wiele samouczków pokazujących, w jaki sposób można to z łatwością robić. Problem w tym, że nie uczą one jak prowadzić sklep, by faktycznie cieszył się dużą popularnością, a ludzie się nim interesowali. Dlatego z poniższego artykułu dowiesz się, co zrobić, by twój sklep odnosił dla ciebie olbrzymie sukcesy.

1. Spraw, by inni o tobie wiedzieli.
Jak ktoś może zainteresować się tobą, twoim sklepem i artykułami w nim sprzedawanymi, jeżeli nawet nie ma zielonego pojęcia o twoim istnieniu? Żeby odnosić sukcesy, nie wolno stać w cieniu. Trzeba się pokazywać, mówić ludziom: „halo, tu jestem!”, informować ich, że istnieje taki dobry sklep jak twój. No dobrze, ale jak to zrobić? Przecież nie będę podchodził do ludzi na ulicy i opowiadał im o moim sklepie! Owszem, na ulicy nie, ale od czego jest internet? Reklama to potężne narzędzie, a internet jest miejscem, gdzie możesz go używać. Wystarczy znać podstawowe techniki reklamy i jeśli mamy czas, to zająć się nią samemu, a jeśli tego czasu nie mamy, warto zainwestować w wynajem kogoś, kto się nią zajmie za nas. Osoby specjalizujące się w reklamach takich jak np. marketing szeptany zwykle nie pobierają dużej opłaty za swoją działalność, a efekty ich pracy są zniewalające.

2. Bądź uczciwy.
Jak wiadomo, uczciwość popłaca. Nie tylko w życiu codziennym, ale też w biznesie. Nie okłamuj klienta. Lepiej opisać produkt zgodnie z prawdą i mieć niewielu, ale stałych i zadowolonych klientów, niż zachwalać produkt, który przyniesie ci samych niezadowolonych klientów i negatywne opinie w internecie.

Tak niewiele potrzeba, by nasz sklep internetowy dobrze prosperował. Weź sobie powyższe rady do serca, a z pewnością będziesz zadowolony z efektów!

Dropshipping – co to takiego?

0

Sklepy internetowe cieszą się coraz to większą popularnością. Nikogo to nie dziwi – w końcu jest to bardzo łatwy i efektywny sposób na zarobek. Tego typu biznesem może się zająć każdy z nas zaledwie po przeczytaniu poradnika. Zatem e-sprzedawców przybywa coraz więcej. Ciężko zatem wyróżnić się na ich tle. Co możemy zatem zrobić, by się wybić i wznieść ponad przeciętną? O tym właśnie jest nasz artykuł – o najnowszym modelu sprzedaży internetowej, czyli dropshippingu. Na czym on polega? Spieszymy z wyjaśnieniem!

Czym jest dropshipping?
Dropshipping to jeden z najnowszych i najpopularniejszych w ostatnich czasach modeli sprzedaży odbywającej się za pomocą internetu. Polega on na tym, że sprzedawca przenosi cały proces przygotowania i wysyłki towaru zamówionego u niego w sklepie na dostawcę. Dzięki temu sprzedawca internetowy oszczędza sobie trochę wysiłku i jedyne, co mu pozostaje do roboty, to zbieranie i przekazywanie zamówień do hurtowni, od której pobiera towar. Można zatem powiedzieć, że właściciel sklepu internetowego jest pewnego rodzaju pośrednikiem pomiędzy klientem a hurtownią. Nie wystawia on bowiem swojego towaru, nie robi mu sam zdjęć oraz nie wymyśla opisów, tylko pobiera je od hurtowni.

Jak zacząć pracę w modelu dropshipping?
Cóż, model ten wydaje się być bardzo łatwy, prosty i przyjemny, a do tego efektywny. Oczywiście, to wszystko prawda. Ale jak zwykle, początki bywają bardzo trudne. Jeśli wysilimy się na starcie i przyłożymy się do tego, by porządnie zacząć, później będziemy mieli już z górki. Pierwsza, podstawowa i najważniejsza rzecz, jaką musisz zrobić, to znalezienie odpowiedniej hurtowni. Poprzez odpowiednią mamy na myśli uczciwą, która będzie chętna do współpracy w modelu dropshipping. Jest to absolutna podstawa. Jeśli już znajdziesz hurtownię, pozostaje Ci tylko porozmawiać z właścicielem o warunkach umowy.

Czyżby dropshipping Cię zaciekawił? Pragniesz pracować w tym modelu? Spróbuj sam!

Dostawcy do sklepu internetowego – jak ich pozyskać?

0

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na założenie sklepu internetowego. Nic dziwnego, ostatecznie jest to bardzo dobry sposób na biznes – łatwy, niewymagający żadnych kwalifikacji, szkoły czy doświadczenia, a przede wszystkim opłacalny. Należy jednak pamiętać, że mimo iż jest to dość nieskomplikowany biznes, musimy być rozeznani w jego podstawach. A co jest podstawą sklepu internetowego? Oczywiście, produkty. Jeśli sami ich nie wytwarzamy, musimy znaleźć dostawców, którzy by nas zaopatrywali w towar. Jak to zrobić? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Wiedz, co chcesz sprzedawać
Niby oczywiste, a wciąż wielu osobom sprawia trudność. Musimy jasno określić dziedzinę, w jakiej chcemy się obracać. Lepiej, żeby była ona węższa, skierowana do ograniczonej grupy odbiorców, niż żeby był to „sklep ze wszystkim”.

Szybkość dostawy
Należy pamiętać, że posiadając sklep internetowy raczej nie magazynujemy produktów. Mamy je tylko na ekranie komputera, w postaci wirtualnej. Klienci będą składać zamówienia u Ciebie, ale to hurtownia będzie odpowiedzialna za dostarczenie towaru do Twojego sklepu, a od Ciebie powędruje on w ręce klienta. Istotny jest fakt, że nawet dwudniowa zwłoka może zaważyć o opinii Twojego biznesu. Ostatecznie ludzie nie są zbyt cierpliwi i jeśli coś zamawiają i gwarantuje się im szybką dostawę, to właśnie na taką liczą.

Dropshipping
Jest to bardzo popularny model sprzedaży internetowej. Polega on na zawarciu umowy z hurtownią, która wysyła zamówiony produkt nie do Ciebie, ale od razu do pozyskanego przez Ciebie klienta. Taki sposób działania znacząco ułatwi Ci życie – zaoszczędzi czasu i zachodu, a klienci będą krócej czekać na przesyłkę, co działa na plus dla Twojego sklepu.

Już wiesz jak pozyskać dostawców do Twojego sklepu internetowego. Teraz pozostaje Ci tylko działać. Zatem, do dzieła!

Jak skutecznie promować się w Internecie?

0

Bez względu na to, czy dane przedsiębiorstwo dopiero zaczyna swoją działalność, czy może jest obecne na wskazanym rynku od dłuższego czasu, w swoich działaniach promocyjnych powinno uwzględnić promocję w Internecie. Jest to bowiem sposób na najszybsze, a jednocześnie najtańsze dotarcie do potencjalnych klientów.

Sposoby na marketing internetowy

Dobrym pomysłem na zwiększenie ruchu na danej stronie internetowej jest wykupienie płatnej reklamy, rozliczanej w trybie PPC, która jest bardzo prosta w optymalizacji. Równie skuteczne są wszelkie działania zmierzające do zwiększenia ruchu na stronie poprzez pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Samo SEO obejmuje dodatkowe rozwiązania, związane z zamieszczanymi na stronie treściami i linkami. Kolejnym skutecznym sposobem na zwiększenie zaangażowania klientów jest sięgnięcie po media społecznościowe. Najczęściej firmy angażują sporą część budżetów marketingowych w obecność na Facebooku, choć jednocześnie badania pokazują, że sam fanpage nie przekłada się na zwiększenie sprzedaży.

Po co zatem media społecznościowe

Obecność na Facebooku należy wykorzystać do działań PR-owych oraz do gromadzenia danych w ramach baz adresowych, np. poprzez organizowanie konkursów. Natomiast przy działaniach sprzedażowych zdecydowanie więcej korzyści przynosi email marketing, który jest zauważany przez odbiorcę maila. Posty, publikowane przez różne marki i osoby, mogą pozostać niezauważone, dlatego większy potencjał ma w sobie wysyłany mail.

Decydując się na wszelkie działania optymalizacyjne, jakie obejmuje SEO, warto pamiętać, że algorytmy Google’a będą się skupiać na różnych rzeczach. To właśnie wspomniane algorytmy powodują, że twórcy stron internetowych skupiają się na optymalizacji treści tak, aby dana strona pojawiała się jak najwyżej w wyszukiwarkach internetowych. Co trzeci marketer uważa, że SEO jest gwarancją największego zwrotu z inwestycji. Ze względu na fakt, że przeciętny użytkownik nie jest w stanie odróżnić linków płatnych od linków, które mają wysoką pozycję dzięki optymalizacji, dużą popularnością cieszą się płatne formy reklamy, skupione na reklamach tekstowych w wyszukiwarkach.

Zobacz też